Zagrali, by zaliczyć – nietypowy koncert w UJD

Studenci na kierunku Inżynieria Multimediów oraz wokaliści z Wydziału Sztuki Uniwersytetu im. Jana Długosza w Częstochowie zorganizowali nietypowy koncert. Był on praktycznym zaliczeniem przedmiotu dla obu współpracujących ze sobą grup.

Widowisko miało miejsce w Auli 22 budynku przy al. Armii Krajowej 13/15. Wzięło w nim udział kilkunastu studentów, zarówno na scenie, jak i w obsłudze technicznej.

– Praktyczne zaliczanie przedmiotów na studiach bywa czymś nietypowym. Inżynieria multimediów jest właśnie kierunkiem praktycznym, gdzie kładziemy bardzo duży nacisk na praktyczne umiejętności. Jest to nasze pierwsze wydarzenie i oczekujemy na końcowy efekt – mówił wykładowca dr inż. Marcin Zastawnik.

Od początku zrodzenia się inicjatywy zakładano, że będzie to wydarzenie otwarte. Niestety, sytuacja pandemiczna wymusiła koncert przy niemal pustej sali. Rekompensatą i uwiecznieniem nowatorskiego przedsięwzięcia jest transmisja online, ale nie tylko.

 – Z koncertu powstaną nagrania i filmy, które udostępnimy na różnych portalach. Ponieważ jest to profil praktyczny, staramy się umożliwiać studentom ćwiczenia i występy w praktyce, a także oswajanie się ze sceną – powiedziała Joanna Świniarska-Szebeszczyk, wykładowca wokalistyki estradowej w UJD.

Mimo że koncert odbył się za zamkniętymi drzwiami, studenci jeszcze przed jego rozpoczęciem zapewniali, że będzie on wyglądać tak, jakby był grany dla pełnej auli publiczności. Jednym z nich był Łukasz Grząba, student UJD kierunku Muzyka w przestrzeni publicznej.

– Takie występy można zaliczyć do ciekawych doświadczeń, uczących nas z obycia ze sceną, ze sprzętem i z zespołem. Z całym sumieniem możemy powiedzieć, że koncert będzie taki sam, jak przy pełnej auli. Jest to jednak wystąpienie publiczne, a to zobowiązuje – tłumaczył student.

Zamysłem koncertu było połączenie wiedzy inżynierskiej ze sztuką. Częstochowski Uniwersytet stwarza do tego idealne warunki. Sporo młodych ludzi interesuje się realizacją dźwięku, składa w domu swoje beat’y. Z drugiej strony scena jest spełnieniem marzeń dla wielu nastolatków. UJD chce pokazać, że jest miejscem dla obu tych grup – dla przyszłych artystów i inżynierów.

BNO

Skip to content