Zarośnięta Częstochowa – potrzebna przycinka drzew?

Fot. Radio Fiat

Zieleń w mieście to rzecz ważna, jednak nie powinna ona utrudniać ruchu pieszych, jak i kierujących pojazdami. W Częstochowie jest kilka miejsc, w których gałęzie drzew zasłaniają część chodników i ulic, a to może prowadzić do ewentualnych niebezpiecznych sytuacji. Z pytaniem, jak wygląda sytuacja przycinania drzew, udaliśmy się do Urzędu Miasta. Sprawę komentuje naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Andrzej Szczerba:

W tej chwili na bieżąco przeprowadzamy cięcia pielęgnacyjne. W miesiącach wczesnowiosennych robimy wizytację drzew i sprawdzamy w jakim stanie się znajdują. Przede wszystkim mówimy o drzewach w pasach drogowych, bo one najbardziej wymagają prac pielęgnacyjnych. W związku z tym, te drzewa ze względów bezpieczeństwa próbujemy przycinać, a czasami nawet usuwać.

Mimo prowadzonych prac, problem zdaje się być widoczny przede wszystkim na chodniku przy Bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny. Gałęzie drzew zasłaniają jego połowę. Nie ma możliwości aby dwie osoby wyminęły się tam jednocześnie. Ewentualnym rozwiązaniem jest pochylenie się i przejście pod gałęziami. O tej sytuacji mówi Andrzej Szczerba:

Zobaczymy co można z tym zrobić. Jeżeli jest to w gestii miasta, bo jest to w pasie drogowym, to tego typu prace przeprowadzimy jak najszybciej. Tego typu uciążliwości możemy usuwać od razu. Przeprowadzamy również podkrzesanie drzew, czyli podnoszenie koron, żeby były one na takiej wysokości, aby nie przeszkadzały normalnemu funkcjonowaniu mieszkańców wokół nich.

Drugim takim miejscem jest wyjazd z ulicy Przechodniej na Krakowską. Tutaj sytuacja dotyczy kierowców samochodów. Stojące po lewej stronie drzewo ogranicza widoczność, co utrudnia włączenie się do ruchu. Znak „ustąp pierwszeństwa”, który znajduje się przy skrzyżowaniu, powinien zostać zastąpiony znakiem „Stop”. Kierowcom i tak trudno jest wyjechać na ruchliwą drogę bez całkowitego zatrzymania się i dokładnego rozejrzenia.

Urząd Miasta zapewnia, że na bieżąco prowadzi prace przycinania i pielęgnacji drzew. Zieleń to rzecz ważna i należy ją szanować, jednak bezpieczeństwo i swoboda poruszania także są istotne.

WB

Skip to content