Zastępca ambasadora Wielkiej Brytanii z wizytą w UJD

Jason Rheinberg, zastępca Szefa Misji Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Warszawie, przyjechał z wizytą na Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie.

Spotkanie, które odbyło się we wtorek 16 listopada, było poświęcone m.in. stanowisku Wielkiej Brytanii, która popiera Polskę w sprawie kryzysu migracyjnego na wschodniej granicy. Rozmawiano także o programie Horyzont 2020 będącym największym w historii Unii Europejskiej programem na rzecz badań i innowacji. Zastępca ambasadora Wielkiej Brytanii podkreślił, że zależy mu na dobrych relacjach z Polską, stąd wizyty w różnych częściach kraju.

– Bardzo ważne jest dla nas w Ambasadzie Brytyjskiej, aby reprezentować całą Wielką Brytanię w Polsce. Chcemy się spotykać i rozmawiać, aby zrozumieć ludzi z całego kraju. Dlatego też ostatnie dwa dni spędziłem na Śląsku, byłem. m.in. w Katowicach oraz regionie. Obecnie jestem w Częstochowie, gdzie nadarzyła się okazja, aby porozmawiać z naukowcami, wykładowcami, biznesmenami oraz politykami. Z pewnością udam się na Jasną Górę, aby złożyć wyrazy szacunku dla Maryi i tego wspaniałego miejsca – powiedział Jason Rheinberg.

Dyplomata w towarzystwie senatora Ryszarda Majera oraz tłumacza spotkał się z rektorem Uniwersytetu prof. Anną Wypych Gawrońską. Podczas rozmów podsumowano dotychczasową współpracę naukową oraz rozwój obustronnych kontaktów z uczelniami brytyjskimi. Zdaniem rektora Uniwersytetu, wtorkowe spotkanie to możliwość kontynuowania współpracy z uczelniami oraz badaczami z Wielkiej Brytanii.

– Udało się przedstawić ambasadorowi dotychczasową współpracę, która ma wyjątkowy wymiar. Jest to m.in. współpraca z uczelnią Glasgow Caledonian University w ramach projektu „Horyzont 2020”, w zakresie nauk prawnych. Bardzo ważne z punktu widzenia naszych studentów oraz pracowników naukowych jest też wymiana. Takie działania będą mogły być prowadzone m.in. dzięki pomocy Pana ambasadora, oraz dzięki nawiązywaniu kolejnych kontaktów – zaznaczyła rektor częstochowskiego Uniwersytetu.

Wspomniany projekt badawczy dotyczy kwestii przemocy, jako zjawiska społecznego, przeciwdziałania mu oraz próby tworzenia nowych regulacji prawnych, które mają ułatwiać uzyskanie pomocy pokrzywdzonym.

BNO

 

Skip to content