Źródło: facebook.com

19 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Mediacji. Biorąc pod uwagę ostatnie sytuacje na świecie, jest to bardzo ważne wydarzenie w kalendarzu świąt nietypowych. Jego celem jest uświadamianie ludziom, że wiele spraw można załatwić polubownie, przez kompromis, bez konieczności zakładania sprawy sądowej.

Dzień Mediacji wpisuje się w ramy obchodzonego w całej Polsce Tygodnia Mediacji w dniach 16-20 października. Lidia Zeller, prezes stowarzyszenia „Dla Rodziny” wyjaśnia, że każdy konflikt rodzący się w określonym czasie jest możliwy do rozwiązania. Warunkiem tego jest jednak chęć pojednania wszystkich stron konfliktu, co nie zawsze jest możliwe. Tutaj kluczową rolę odgrywa mediator.

– Doświadczony mediator potrafi uświadomić stronom inną perspektywę sporu i przejść od przeszłości, czyli od tego, co było trudne, do przyszłości, czyli do tego, co może być wzajemnym zrozumieniem. W mediacji istotne jest to, że nie ma wygranych i przegranych – tutaj wszyscy są wygrani. Kiedyś mediacja nie była modna. Współcześnie została ona usankcjonowana, dzięki czemu ma swoje przepisy i rangę – tłumaczyła Lidia Zeller.

Z mediacji oraz pomocy mediatora może skorzystać każdy. U mediatora strony konfliktu spotykają się na neutralnym gruncie, aby w jego obecności spróbować poszukać rozwiązania. – Najgorsza ugoda jest lepsza od najlepszego wyroku, ponieważ to strony mają wpływ na kształt zawartego porozumienia.

– Wiele osób, które przychodzi na mediacje osiąga efekt końcowy, jakim jest porozumienie. Mało osób nie dochodzi do wspólnego konsensusu. Każda próba porozumienia przynosi efekty. Jeśli nie znajdziemy go obecnie to możliwe, że za jakiś czas zrozumiemy, co takiego spowodowało poróżnienie. Warto mediować, bo to prawo i przywilej, z którego należy korzystać – twierdziła Mariola Pawłowska-Rak, kurator i mediator stały Sądu Okręgowego w Częstochowie.

Mediacje są potrzebne w niemal wszystkich środowiskach społecznych, niezależnie od płci, wieku czy wykształcenia stron danego konfliktu. Mieszkańcy Częstochowy jednogłośnie stwierdzają, że dialog jest najlepszą z dostępnych metod w rozwiązywaniu konfliktów. W myśl przysłowia: „zgoda buduje, niezgoda rujnuje” należy zdać sobie sprawę, że warto rozmawiać nawet w sytuacji pozornie beznadziejnej.

BNO

Skip to content