Pomoc dla pacjentów objętych opieką hospicyjną to główne założenie kampanii społecznej „Pola Nadziei”. Symbolem akcji jest żółty kwiat, którego cebulki sadzone są co roku w wielu polskich miastach. W inicjatywie udział biorą zarówno dorośli, jak i dzieci. 10 października kampania zainaugurowana została przez Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej.

Kampania „Pola Nadziei” zapoczątkowana została przez Fundację Marie Curie Cancer Care ze Szkocji. W Polsce kampania pojawiła się w 1998 roku. Szczegóły przedsięwzięcia przybliża Anna Kaptacz, prezes Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej:

Hospicjum krakowskie św. Łazarza podjęło współpracę z tą fundacją i 10 lat później rozpoczęło działanie akcji w Polsce. Zaproszono pozostałe polskie hospicje do włączenie się w tę inicjatywę, dołączyliśmy również my. Hasło przewodnie na edycję 2022/2023 to „Żonkil to miłość nad śmiercią i poświęcenie, a nie egoizm”.

W kampanii udział biorą m.in. placówki edukacyjne, takie jak przedszkola czy szkoły. Prezes Stowarzyszenia dodaje jak ważnym jest, aby od najmłodszych lat edukować młodzież w kwestii obcowania z osobami potrzebującymi opieki paliatywnej:

Jeśli nauczymy dzieci i młodzież właściwego podejścia do osób potrzebujących i chorych to później będą wiedziały jak się zachować. Takie sytuacje mogą nastapić również w naszej rodzinie na przykład babcia może potrzebować pomocy. Właśnie dlatego edukacja jest ważna, jeśli zrobimy to teraz, to później będziemy “zbierać owoce”.

Podczas inauguracji tegorocznej kampanii obecny był ks. Grzegorz Borowik – duszpasterz służby zdrowia archidiecezji częstochowskiej oraz kapelan częstochowskiego hospicjum. Po zakończeniu oficjalnej części wydarzenia podkreślił jak ważna jest obecność drugiej osoby przy chorym:

Jeśli chodzi o posługę w miejscu takim jak nasze hospiscjum to myślę, że dla wszystkich podopiecznych tego miejsca bardzo ważna jest obecność. Dlatego bardzo się cieszę tak dużą liczbą tych młodych uczestników – woloinatriuszy, uczniów, którzy tu przyszli. Oni swoją obecnością mogą dać chorym bardzo wiele. Trzeba poświecić trochę swojego czasu i tyle wystarczy.

Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej pomaga osobom potrzebującym od blisko 30 lat. W swojej ofercie udostępnia właściwe wsparcie medyczne, w tym psychologiczne, zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.

Galeria: Inauguracja kampanii “Pola Nadzei”/fot. Radio Fiat

Inauguracja kampanii Pola Nadzei

Skip to content