„Spotkać się z ludźmi, którzy czynili większy postęp na drogach doskonałości!” – są to słowa św. Ojca Pio, które możemy znaleźć na stronie internetowej Legionu Bohaterów Honorowych Dawców Krwi. Są one odzwierciedleniem pracy Klubu, który od początku powstania propaguje Honorowe Krwiodawstwo. O tym oraz o licznych akcjach krwiodawstwa opowiadał Piotr Gajda – koordynator Częstochowskiego Legionu HDK, w Gościu Poranka Radia Fiat.

HDK Legion to nowoczesny klub krwiodawstwa zrzeszający dawców z całej Polski oraz zagranicy. Więcej o działalności Legionu, mówi Piotr Gajda:

– Nasza działalność polega na promowaniu idei krwiodawstwa i zachęcaniu zainteresowanych do oddawania krwi. Częstochowski Legion to lokalny oddział bardzo dużego klubu ogólnopolskiego zrzeszający w całym kraju blisko 2000 członków – Legionu Honorowych Dawców Krwi. Nasz częstochowski klub zrzesza 50 osób – zarówno członków opłacających składki jak i rzeszy sympatyzujących z nami krwiodawców. Nasza działalność opiera się na prowadzeniu prawdopodobnie najbardziej rozbudowanego na świecie portalu internetowego dla krwiodawców – naszlegionhdk.pl. Na tym portalu każdy krwiodawca może się zarejestrować za darmo, prowadzić swój profil (np. przedstawić informacje dot. ilości oddanej krwi), otrzymywać wiadomości o nadchodzących akcjach krwiodawstwa, czy też dowiadywać się o przysługujących mu profitach. Serdecznie zachęcamy do założenia profilu na naszym portalu!

Wydaje się, że warunki spełniające, aby oddać krew są skomplikowane. Nic z tych rzeczy!

– Przede wszystkim trzeba być zdrowym dorosłym. Mieć ukończone minimum 18 lat, maksimum 60 lat, wagę minimalną 50 kg i odpowiednio się przygotować do oddania krwi. Dzień przed oddaniem krwi należy wypić minimum 2 litry wody, choć zalecamy więcej – zwłaszcza w okresie letnim. Zjeść śniadanie – nietłuste, ale na tyle lekkie, żeby być w stanie tego dnia normalnie funkcjonować. To wynika z tego, że nie pobieramy krwi do badań, a jest to spory ubytek w organizmie.

Legion organizuje bardzo wiele akcji oddawania krwi. O najbliższej, która będzie miała miejsce we wtorek 18 lipca, mówi Piotr Gajda:

– Można się zarejestrować między godz. 9:00 a 13:00. Staramy się przygotowywać liczne atrakcje, o czym świadczą liczne współprace z naszymi partnerami. Będzie poczęstunek czy też możliwość wyboru vouchera przez krwiodawcę (np. wyjście do alpakarni, Domu Tajemnic, spływ kajakiem). To są dodatkowe atrakcje, który my przygotowujemy za oddanie krwi. Plusem naszego wydarzenia jest fajna atmosfera i możliwość zadania pytań na miejscu w razie wątpliwości.

Stanisław Lem pisał, aby „nigdy nie żałować, że mogłeś coś zrobić w życiu, a tego nie zrobiłeś”. Na co dzień krew można oddać w częstochowskim oddziale Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Kopernika 38. Oddaj krew, nie żałuj i ratuj komuś życie.

Skip to content