W środę, 8 czerwca, odbył się Dzień Otwarty w Archiwum Państwowym w Częstochowie, zorganizowany w ramach przypadającego 9 czerwca Międzynarodowego Dnia Archiwów.

O tym co przygotowali pracownicy Archiwów dla zwiedzających mówi, Kierownik Oddziału I Archiwum Państwowego w Częstochowie Ewa Dubaj:

– Będzie można zobaczyć wystawę urzędy i urzędnicy częstochowscy w dwudziestoleciu międzywojennym. Jak wyglądał wtedy urząd i jak pracowali urzędnicy, także postacie prezydentów Częstochowy. Kolejnym punktem jest zwiedzanie magazynów archiwalnych, można zobaczyć to co na co dzień nie widać. Mamy również taką ekspozycję jak pudła, teczki, w jaki sposób dbamy o te akta, w jaki sposób są one zabezpieczone w magazynach.

Archiwa Państwowe co roku organizują Dzień Otwarty prezentując mieszkańcom różne atrakcje, w każdym roku inne:

– My robimy to w taki sposób, że staramy się to różnicować, żeby to nie było tak samo. W zeszłym roku mieliśmy ciekawą atrakcję, mianowicie była to wystawa zorganizowana z okazji stulecia Klubu Sportowego Raków. W poprzednich latach świętowaliśmy jubileusz stulecia Archiwów Państwowych, gdzie to byłą wystawa plenerowa na Placu Biegańskiego. Staramy się takie dni organizować, aby pokazać państwu jak wygląda Archiwum od środka, od szafy.

Archiwiści odpowiadali na pytania zwiedzających zainteresowanych archiwami. U pani Haliny, mieszkanki Częstochowy, to zainteresowanie zaczęło się wiele lat temu:

– Ale od ja wiem od bardzo dawnych czasów jak się zainteresowałam genealogią i zostałam członkiem towarzystwa, a jeszcze archiwa nie były dostępne w internecie i byłam tutaj z dwa razy tygodniu. Tak ja tu dużo czasu spędziłam nad tymi księgami, oglądając jeszcze przez te rolki.

Archiwa Państwowe w Częstochowie są otwarte od poniedziałku do piątku od 7.30 do 15.30, jedynie w środy do 17.00. Każdy może skorzystać z pomocy pracowników by znaleźć stare dokumenty, albo dowiedzieć się ciekawych rzeczy na ich temat.

KKO

Galeria: Dzień Otwarty Archiwum Państwowego w Częstochowie/ fot. Radio Fiat

Skip to content