Przebudowa Alei Wojska Polskiego trwa – pracy nie ubywa, a czasu coraz mniej

We wtorek, 21 marca, odbył się brifing prasowy częstochowskiego Miejskiego Zarządu Dróg, oraz spółki NDI. Spotkanie zorganizowano na odcinku ciągle budowanej Alei Wojska Polskiego. Władze miasta oraz przedstawiciele konsorcjum mówili jednym głosem: prace nad inwestycją zakończą się zgodnie z planem, do 30 listopada 2023 r. 1/3 całości projektu ma być już gotowa — to jednak oznacza, że nadal nie jesteśmy, chociażby w połowie prac.

Przebudowa Alei Wojska Polskiego to jedna z największych i najważniejszych inwestycji w historii Częstochowy – są to słowa, które od miesięcy słyszymy z ust miejskich urzędników. Wydają się one być prawdą, bowiem w tej chwili w projekt zaangażowane jest ponad trzysta osób i kilkadziesiąt sztuk sprzętu specjalistycznego. Niemniej ilość pracy, jaka czeka firmę NDI, wydaje się nie maleć. Co prawda hucznie ogłoszono, że jesteśmy obecnie mniej więcej w 1/3 całości wszystkich prac, jednak do terminu oddania alei pozostało jedynie osiem miesięcy.

Rzecznik prasowy częstochowskiego Miejskiego Zarządu Dróg, zleceniodawcy inwestycji, przekonuje, że prace drogowe są już na zaawansowanym etapie: – Obecnie na placu budowy pracuje około 300 osób i kilkadziesiąt sztuk specjalistycznego sprzętu. Według słów przedstawicieli firmy NDI, wykonawcy inwestycji, do tej pory udało się zamknąć około 30 proc. wszystkich prac. Wykonawca zapewnił, że wszystkie jego działania zmierzają do wypełnienia kontraktu w terminie, czyli 30 listopada. NDI zaczęła już układanie warstwy bitumicznej jezdni na odcinku kilkuset metrów, od strony Alei Jana Pawła II. 

To nie koniec potencjalnie dobrych wieści. Miejscy urzędnicy informują, że są w stanie przychylić się do licznych próśb mieszkańców o warunkowym oddaniu do przejazdu remontowanych, newralgicznych odcinków DK-91. Wszystko ma jednak zależeć od stanu prowadzonych prac: – Niewykluczone, że niektóre elementy drogowe czy krótkie fragmenty odcinków dróg aktualnie zamkniętych, będą udostępnione wcześniej do warunkowego użytku. Jest to jednak obwarowane wieloma czynnikami związanymi ze stanem wykonania prac, dlatego nie chcemy teraz deklarować jakiś konkretnych ruchów i działań. 

Wtedy też częstochowianie będą mogli cieszyć się całością przebudowanej DK-91. Do końca inwestycji zdaniem wykonawcy oraz zamawiającego pozostało jedynie osiem miesięcy, w których muszą zamknąć się wszystkie prowadzone roboty. Od kiedy firma NDI przejęła plac budowy we wrześniu ubiegłego roku, do tej udało się zamknąć dopiero 1/3 całości prac. Pozostaje jedynie mieć nadzieję, że zapewnienia wykonawcy oraz urzędników zostaną wypełnione.

Skip to content