Trwają działania „Bezpieczna droga do szkoły”, w ramach których policjanci odwiedzają pierwszoklasistów. Mundurowi uczą ich, jak bezpiecznie dojść do szkoły, a po zakończonych lekcjach bezpiecznie wrócić do domu. Oprócz tego trwa również Europejski Tydzień Mobilności. Między innymi o bezpieczeństwie w ruchu drogowym w Poranku Radia Fiat mówił sierż. sztab. Marcin Knysak z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

Czy z każdym rokiem wypadków samochodowych i kolizji w naszym mieście jest mniej, czy jednak kierowcy nie uważają na drodze i ilość wypadków wzrasta? Wyjaśnia sierż. sztab. Marcin Knysak:

– Jeżeli chodzi o statystykę, to statystyka od 1 stycznia 2023 do dnia wczorajszego wygląda tak jeśli chodzi o liczbę wypadków drogowych, to w roku 2023 była to liczba 189, z czego w roku 2022 było ich 193, czyli mamy delikatną tendencję spadkową. Jeśli chodzi o liczbę zabitych w zdarzeniach drogowych. To w roku 2023 ilość wynosi do tej pory 8, a w roku 2022 było ich 12. Jeśli chodzi o liczbę rannych w zdarzeniu drogowym w 2023 było to 220 osób, a natomiast w 2022 było ich 214.

Przez cały wrzesień policjanci prowadzą działania „Bezpiecznej drogi do szkoły”. Edukacja od najmłodszych lat jest ważna. Dzięki niej dzieci uczą się, jak zachowywać się na drodze:

– Czego się mały Jaś nie nauczy to duży Janek nie będzie umiał. Uważam, że uświadamianie tych najmłodszych uczestników ruchu i pokazywanie im od samego początku jak należy się zachować gdzieś w przyszłości zaowocuje. Bardzo duży plus to my policjanci, rodzice, opiekunowie na co dzień uczymy tych małych przedszkolaków odpowiedniego zachowania na drodze.

Wraz z częstochowską policją apelujemy o zachowanie rozsądku na drodze i stosowania się do obowiązujących przepisów. Pamiętajmy, że na drodze odpowiadamy nie tylko za siebie, ale również za innych uczestników ruchu drogowego.

 

Skip to content