Caritas Archidiecezji Częstochowskiej pomaga potrzebującym zarówno w Polsce, jak i na świecie przez cały rok. Jednak działania pomocowe są wzmożone w okresie jesienno-zimowym. Między innymi o zbiórkach, które organizuje w najbliższym czasie Caritas, mówiła w Poranku Radia Fiat Paulina Gradek.

Od niedzieli rozpocznie się akcja zbierania produktów do paczek świątecznych dla dzieci. Potrwa od 3 do 17 grudnia:

– Jest to troszeczkę kontynuacja zeszłorocznej akcji, którą przeprowadziliśmy z naprawdę dużym i miłym zaskoczeniem tego, jak społeczności takie lokalne, parafialne, szkoły, koła gospodyń wiejskich, straże pożarne, wszyscy zaangażowali się w organizację tych paczek pomocowych, żywnościowych i nie tylko, bo też zbieramy artykuły takiej pierwszej potrzeby, higieniczne. W tym roku akcja adresowana jest szczególnie dla dzieci ofiar wojny. Wciąż wiemy, że każdy z nas też jest zmęczony w jakiś sposób tymi informacjami o przedłużającym się stanie wojny, czy to na Ukrainie, czy o nowych informacjach, które płyną od nas ze Strefy Gazy. Ale musimy też pamiętać o tym, że to właśnie jest pomoc, kiedy ona trwa w sposób długotrwały i kiedy możemy jej udzielać wtedy, kiedy ona jest potrzebna, a nie wtedy, kiedy my mamy w sobie ten zryw pomocowy.

Kolejna zbiórka, która ruszy 8 grudnia, jest skierowana do rodzin potrzebujących w naszym kraju. Więcej na ten temat mówi Paulina Gradek z Caritas Archidiecezji Częstochowskiej:

– Dokładnie tak, to jest nasza zawsze przedświąteczna akcja, bo i przed świętami Wielkiej Nocy i przed świętami Bożego Narodzenia. Jak co roku ponad 400 wolontariuszy jest zaangażowanych w tę akcję, nasi wolontariusze będą stać w około 30 sklepach na terenie archidiecezji częstochowskiej. Z tego co wiem jeszcze mamy do obstawienia dwa sklepy, są to dyżury sobotnie od 9 do 18. Jeśli jeszcze jacyś wolontariusze chcieliby nas wesprzeć i stanąć jako wolontariat w tych sklepach i zbierać żywność, to proszę kontakt z naszą Caritas. Będziemy bardzo szczęśliwi, bo mamy nadzieję, że jeszcze do piątku uda nam się obstawić te dwa sklepy i te dwa dyżury. Może jakaś szkoła będzie chciała się zaangażować w te akcje, bo głównie właśnie w ramach zbiórki żywności współpracujemy z parafiami i ze szkołami, gdzie dzieciaki wraz ze swoimi nauczycielami, opiekunami pełnią dyżury w sklepach. Ta żywność potem przyjeżdża na nasz magazyn, gdzie nasi pracownicy również dyżurują, są wolontariuszami w tych dwóch dniach, liczą tę żywność, a następnie cały, które zgłoszą się po pomoc z naszej Caritas.

Cała rozmowa z Pauliną Gradek dostępna jest do odsłuchania oraz obejrzenia na stronach internetowych Radia Fiat, czestochowskie24.pl oraz na platformie YouTube.

źródło fot.: Caritas Archidiecezji Częstochowskiej

Skip to content