Na myśl o harcerstwie od razu przed oczami widzimy uśmiechniętych ludzi gotowych do pracy i pomocy potrzebującym. Związek Harcerstwa Polskiego składa się z działalności skierowanej do drugiego człowieka, a braterstwo, czyli przyjacielska i serdeczna postawa wobec innych, to jedna z głównych zasad ich wychowania. O przygodzie i działalności harcerzy w Poranku Radia Fiat mówiła phm. Jagoda Misztela-Rakowska.

W czerwcu odbyły się wybory, na których został wybrany nowy komendant Hufca ZHP i została nim właśnie phm. Jagoda Misztela-Rakowska:

– Miałam przyjemność być zastępczynią trochę komendanta Wojtka Cichockiego. I teraz faktycznie moja pierwsza kadencja rozpoczęła się 3 czerwca. Nie ukrywam, że bycie komendantką to jest tylko i wyłącznie moja radość i przyjemność. Mam wspaniałych harcerzy i wspaniałą kadrę współpracowników oraz bardzo dobra współpraca z miastem. Ja naprawdę mogę być dumna i z dumą nosić mój srebrny sznur na ramieniu.

Choć wakacje już za nami, to jednak w naszych głowach jest wiele wspomnień z tego okresu, gdy odpoczywaliśmy w czasie urlopowym. A co robili wtedy harcerze?

– Podsumowaliśmy sobie też wraz z zespołem z moją komendą hufca tę akcję letnią. W tym roku mieliśmy bardzo dobrą akcję w naszej bazie w Pająku. Też cieszy mnie fakt, ponad 80% stanu zorganizowania hufca, a muszę przyznać, że hufiec częstochowski liczy ponad 730 osób. Jesteśmy jednym z większych hufców i jesteśmy w czołowej trójce, co bardzo cieszy. Co roku organizujemy obozy, warto wspomnieć, że obóz jest tak naprawdę jednym z najważniejszych wydarzeń roku harcerskiego. Podsumowanie roku, ale oprócz tego wiadomo fajna przygoda przez dwa tygodnie, w lesie pod namiotami, tyle nowych umiejętności.

Związek Harcerstwa Polskiego w Częstochowie posiada swój własny ośrodek, z którego w ciągu roku mogą korzystać również osoby, które nie są związane z harcerstwem. Więcej o tym mówi phm. Jagoda Misztela-Rakowska:

– Coraz bardziej otwieramy się także na różne formy przedsięwzięć, organizowane przez osoby, przez firmy zewnętrzne i tak było przez cały czas. Teraz chcemy w dużej mierze wyjść właśnie z ośrodkiem na zewnątrz, bo mamy naprawdę przepiękny las, którym chcemy się chwalić i chcemy się dzielić. Coraz bardziej chcemy się otwierać na innych.

Harcerstwo, jak podkreślają druhny i druhowie, to wielka przygoda i jednocześnie sposób na życie. Na zostanie harcerzem nigdy nie jest za późno.

 

KKO
Źródło fot. HOSW Pająk

Skip to content