Elektryzujące mistrzostwa szachowe w Tauronie

Chociaż Międzynarodowy Dzień Szachów przypada 20 lipca, każdy dzień może być dobry na rozegranie szybkiej partyjki. Uczniowski Klub Sportowy „Hetman” z Częstochowy wspólnie z Tauronem postanowili zorganizować mistrzostwa w szachach szybkich w przedostatnią niedzielę października.

Do udziału w rozgrywkach przystąpiło blisko stu uczestników. I chociaż chętnych było znacznie więcej, tegoroczna odsłona zawodów była okrojona ze względu na pandemię.

– Mistrzostwa nie odbywały się przez dwa lata z powodu pandemii. Zainteresowanie grą jest bardzo duże – na 100 przewidzianych miejsc mamy 98 zawodników. Bardzo się cieszymy, że grają tutaj zarówno pięciolatkowie, jak i emeryci, ponieważ szachy to gra, którą można uprawiać bez względu na wiek – tłumaczyła Elżbieta Pyrkosz, prezes UKS „Hetman”.

Tegoroczne Ogólnopolskie Mistrzostwa Częstochowy w szachach szybkich były już 11. odsłoną turnieju. Szachy szybkie to odmiana rozgrywki, która powstała w odpowiedzi na organizowane przed laty zawody, trwające często całymi tygodniami.

– Przez długi czas rozgrywki szachowe były toczone w żółwim tempie, podczas których pojedyncza rozgrywka trwała nawet osiem godzin. W którymś momencie Międzynarodowa Federacja Szachowa (FIDE) po pewnych perturbacjach postanowiła rozpocząć wprowadzanie oddzielnego tempa rozgrywek, trwającego od 10 do 30 minut. Tak narodziły się szachy szybkie. Są jeszcze tzw. szachy błyskawiczne, trwające do pięciu minut. Od momentu wprowadzenia tych rozgrywek okazało się, że można rozgrywać profesjonalne turnieje szachowe dużo szybciej, nie poświęcając im aż tak dużo czasu – wyjaśnił Igor Pyrkosz, sędzia główny mistrzostw.

W tym roku mistrzostwa rozgrywały się o puchar prezesa Tauron Nowe Technologie S.A. Wiedząc coś więcej na temat rozgrywki, jakimi są szachy szybkie, powiedzenie „mieć refleks, jak szachista” nabiera teraz innego, szybszego znaczenia.

BNO

 

Skip to content