W środę, 3 sierpnia w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi podsumowany został projekt „Gospodarstwo opiekuńcze w rozwoju obszarów wiejskich wobec wyzwań demograficznych”. Sekretarz Stanu Anna Gembicka przedstawiła cele projektu:

-W tym projekcie chodzi nam o to, aby opracować taką formułę, która pozwoli na zapewnienie w gospodarstwach rolnych opieki chociażby dla osób starszych. Przed nami wiele wyzwań demograficznych. Z drugiej strony chcemy stworzyć możliwości dywersyfikacji dochodów dla rolników. To dwa najważniejsze cele tego projektu.

Dr hab. Piotr Nowak, prof. UJ podkreślił, że rynek nie powinien wyceniać naszych relacji społecznych:

-Do pomocy społecznej, do świadczenia usług społecznych rynek nie jest jedynym regulatorem, który powinien wyceniać nasze relacje społeczne. To bardzo ważne przesłanie. Nie możemy podchodzić do tego jakbyśmy kupowali kilogram cukru czy litr benzyny. Tutaj oceny dokonujemy subiektywnie w oparciu o nasze doświadczenia.

We wszystkich województwach Polski odbyły się spotkania, które miały na celu dyskusję na temat wypracowanego modelu gospodarstwa opiekuńczego w Polsce i zebrania uwag od m.in. osób prowadzących je, czy chcących je prowadzić. Jak poinformowała dr hab. Wioletta Knapik, prof. UR w Krakowie w czasie przeprowadzonych rozmów sformułowano kwestie praktyczne m.in. takie jak:
-przyszłym klientem gospodarstw opiekuńczych jest osoba narażona na wykluczenie społeczne;
-formą prawną dla tych gospodarstw powinna być fundacja.

Dyrektor Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie – Ireneusz Drozdowski podkreślił, że doradztwo rolnicze odgrywa bardzo ważną rolę w tym oraz innych realizowanych projektach:

-Doradztwo rolnicze ma bardzo ważną rolę w strategii wdrażania modelu gospodarstwa opiekuńczego. Doradztwo publiczne ma wielkie doświadczenia pracą na rzecz rolnictwa zaangażowanego społecznie. Od 2012 realizujemy wiele projektów. Wiele tych działań spowodowało, że dziś tutaj wnosimy bardzo duże doświadczenie. Chociażby dzięki współpracom, które odbyliśmy na gruncie rolniczym.

O ostatecznym kształcie prawnym tego modelu opieki zadecyduje międzyresortowy Zespół do spraw wdrożenia modelu gospodarstwa opiekuńczego, w skład którego wchodzą przedstawiciele: MRiRW, ministra właściwego ds. gospodarki, ministra właściwego ds. rodziny i zabezpieczenia społecznego, ministra właściwego ds. rozwoju regionalnego, ministra właściwego ds. finansów, KRUS, PFRON i inni.

Skip to content