Źródło: Gminny Ośrodek Kultury w Miedźnie

W niedzielę, 22 października w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Miedźnie odbędzie się „Kameralna Jesień”. To festiwal muzyki w świątyniach organizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Miedźnie.

Będzie to już czwarta edycja festiwalu, którego początki wcale nie były łatwe.

– Cieszymy się, że co roku ten cykl może zaistnieć, właśnie taką jesienną porą. Zaczęło się to wszystko w bardzo trudnym czasie głębokiej pandemii. Wtedy była to jedyna formuła tych koncertów, jaka mogła mieć miejsce to koncerty online, bez udziału publiczności na żywo. W tamtym czasie udawało się streamować nawet trzy tego typu koncerty. Później, kiedy obostrzenia przestały funkcjonować, wróciliśmy do tradycyjnej formy, w której to publiczność jest na koncercie na żywo – mówił w Poranku Radia Fiat Kamil Majchrzak, koordynator przedsięwzięcia.

Organizatorzy festiwalu zapowiadają, że w przedostatnią niedzielę października usłyszymy Daniela Strządałę, artystę związanego z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach.

– Cały repertuar jest niezwykle interesujący, natomiast mnie zaciekawiły w szczególności dwie pozycje. Będą to improwizacje w wykonaniu Daniela Strządały. Słynie on z tego rodzaju muzykowania. Jego improwizacje są utrwalone i dostępne w serwisie YouTube. Wykona on dwie zróżnicowane improwizacje: jedną w barokowym stylu, a drugą w stylu symfonicznym. Mimo że instrument nie jest zbyt duży, to przez wzgląd na niezwykłe umiejętności artysty myślę, że te improwizacje zachwycą publikę – dodał Kamil Majchrzak z Gminnego Ośrodka Kultury w Miedźnie.

W trakcie czwartej edycji „Kameralnej Jesieni” będzie można usłyszeć m.in. 20-głosowe organy pneumatyczne Riegera z 1930 roku. Festiwal uzupełnią warsztaty dla młodzieży, organizowane w Gminnym Ośrodku Kultury w Miedźnie.

BNO

 

Skip to content