Wychowanie w duchu wartości katolickich jest dziś szczególnie trudne. W dobie wielu ataków na Kościół kształtowanie młodego pokolenia to wskazanie właściwej drogi tym, którzy oddalili się od Boga. To nieoceniona próba nauki miłosierdzia, miłości do bliźniego oraz wypełniania praw Dekalogu. O nauce katechezy w szkołach i samej katechezie, w Poranku Radia Fiat mówił ks. Tomasz Mucha, wicedyrektor Referatu Katechetycznego Kurii Metropolitarnej w Częstochowie.

Katechetów duchownych, zakonnych i świeckich w naszej archidiecezji jest około 700, w tym największa liczba to katecheci świeccy. Co należy zrobić, aby zostać nauczycielem religii, wyjaśnia ks. Tomasz:

– Trzeba ukończyć studia teologiczne i tutaj mamy przynajmniej dwie możliwości, albo są to 5 letnie studia magisterskie, zakończone uzyskaniem tytułu magistra teologii. Ewentualnie jest możliwość nabycia kwalifikacji do nauczania religii poprzez ukończenie studiów podyplomowych. Jeżeli osoba, która chce zostać katechetom i ma już wykształcenie magisterskie w innym kierunku i co ciekawe niekoniecznie pedagogicznym to może uzyskać kwalifikacje do uczenia religii poprzez ukończenie studiów podyplomowych i takie studia trwają dwa lata.

Wiadomo, że do młodzieży i do dzieci trzeba mieć odpowiednie podejście pedagogiczne. Ks. Tomasz Mucha z doświadczenia wie, że katecheci potrafią bardzo dobrze radzić sobie na zajęciach:

– Jeżeli Kościół powierza komuś jakąś odpowiedzialność to wierzę, że często Bóg też daje odpowiednie talenty, daje pewne zdolności. Już od tego człowieka zależy to w jaki sposób je wykorzysta. Odwołam się do moich doświadczenia związanego z wizytacjami. Sam byłem kiedyś czynnym katechetom, dzisiaj niestety nie pracuje ze względu na obowiązki w wydziale katechetycznym. Ale na wizytacjach jestem niekiedy pozytywnie zaskoczony, wręcz zbudowany tym co mają do zaoferowania katecheci. Zdolności, umiejętności wykorzystania środków dydaktycznych też pewna kreatywność, sama osobowość katechetów i podejście do uczniów, empatia.

Prawdziwa katecheza to nie tylko lekcja religii w szkole, ale współpraca rodziców, nauczycieli i katechetów. Cała rozmowa z ks. Tomaszem Muchą, wicedyrektorem Referatu Katechetycznego Kurii Metropolitarnej w Częstochowie, dostępna jest do odsłuchania oraz obejrzenia na stronach internetowych Radia Fiat, czestochowskie24.pl oraz na platformie YouTube.

 

Skip to content