W środę, 17 kwietnia o godz. 13.00 w Auli Humanitatis na Wydziale Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie, w budynku przy al. Armii Krajowej 36a odbyło się sympozjum naukowe „Bez barier – sytuacja osób z niepełnosprawnościami”.

O celach wydarzenia mówi organizator sympozjum oraz dyrektor Interdyscyplinarnego Centrum Naukowo-Badawczego, prof. UJD Piotr Rychter:
– Wieloaspektowa analiza, a wyzwania problemów, z którymi się borykają z osoby z niepełnosprawnością i panel ekspercki, w skład tego panelu eksperckiego, wchodzą przedstawiciele tych patronów, ale są też przedstawiciele stowarzyszeń, fundacji, ale też teoretycy i praktycy prawa, więc wierzę, że debata, która będzie prowadzona w ramach tego panelu eksperckiego, pomoże nam wskazać problemy i zaproponować rozwiązania w różnych aspektach, w działalności na przykład fundacji, stowarzyszeń czy samorządów, w procesie wspierania osób z niepełnosprawnością. Chcielibyśmy, żeby w panelu omówione były aspekty również zwiększenia pracy dla osób z niepełnosprawnością żeby były poruszane regulacje prawne i w jaki sposób można usprawnić regulacje prawne? Albo na przykład poruszyć aspekt teraz zbliżających się wyborów europarlamentarnych, które będą w czerwcu, czy rzeczywiście te osoby z niepełnosprawnością mają zapewnioną możliwość dojechania do miejsca zagłosowania, czy mogą rzeczywiście swobodnie, czy są takie mechanizmy wypracowane, gdzie mogą swobodnie zagłosować i wrócić wreszcie do domu. Także ostatecznie celem jest to, żeby jakby znaleźć, zidentyfikować te mechanizmy, które przeciwdziałają marginalizacji, wykluczeniu czy dyskryminacji.

Pełnomocnik Rzecznika Praw Obywatelskich ds. osób z niepełnosprawnościami, Monika Wiszyńska-Rakowska podkreśliła na jakich elementach warto się skupić w kontekście wyborów do Parlamentu Europejskiego:
– Pewno warto się skupić zarówno na rzeczywistości samorządowej, tutaj już po wyborach i przed nami, jakie mamy priorytety, czy skupiamy się wyłącznie na tych barierach architektonicznych, codziennym funkcjonowaniu, czy też planujemy dalsze działania. Więc na różnych poziomach różne kwestie są przed nami. Jedną z takich kluczowych rzeczy, która dość mocno wraca w kontekście wyborów, to jest dostępność lokali wyborczych. W tym roku prowadziliśmy po raz kolejny kontrolę lokali wyborczych. w różnych częściach Polski i nadal zwracamy uwagę na to, że wielu z nich, mimo tego, że spełniają oficjalnie te wymogi, to z drugiej strony otoczenie lokalu, które jest poza rozporządzeniem, już jest mniej przygotowane na osoby z różnymi niepełnosprawnościami. To znaczy, że mamy często zamkniętą furtkę, za wąskie drzwi, żeby przejść, brakuje dodatkowego oświetlenia czy odpowiednio wysokiego blatu, żeby osoba niedowidząca miała kartę w miarę blisko siebie.

Joanna Górna, pełnomocnik rektora do spraw równego traktowania oraz prowadząca panel ekspercki wspomniała, że pośród nas jest wiele osób, które mierzą się z niepełnosprawnościami:
– W świetle ostatniego spisu powszechnego, który był w 2021 roku, w Polsce jest ponad 14% osób z różnymi niepełnosprawnościami to jest ponad 5 milionów ludzi. My myślę, że osoby pełnosprawne nie zdajemy sobie sprawy. Jak wiele jest osób, które wymagają właśnie wsparcia, żeby mogły uczestniczyć w życiu społecznym, politycznym, gospodarczym, każdym takim formie życia. publicznego i spotykają się z różnymi barierami, od barier mentalnych, postaw ludzi po bariery komunikacyjne, architektoniczne. My chcemy tutaj dyskutować, ponieważ wszystkie te organizacje, instytucje współdziałają i chodzi o jak najlepszą po prostu koordynację, a my jako uczelnia chcemy inspirować do współpracy i ewentualnie wskazywać kierunki.

Wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami jest bardzo potrzebne. Jak zaznacza Paweł Bilski, Prezes Fundacji Oczami Brata, organizacja wspomaga takie osoby każdego dnia:
– Jako Fundacja Oczami Brata od 10 lat na co dzień wspieramy osoby z niepełnosprawnością. Między innymi prowadząc dwa warsztaty terapii zajęciowej dla 55 osób z niepełnosprawnością.
Prowadzimy również klubokawiarnie i kawiarnie, w której mogą te osoby pracować. Za chwilę na kanwie właśnie klubokawiarni i kawiarni założymy zakład aktywności zawodowej. Fundacja Oczami Brata to również mieszkania wspomagane i mieszkania treningowe. oraz również mieszkania, gdzie realizujemy na co dzień opiekę całodobową dla osób z różną formą niepełnosprawności. To wszystko w domu oczami brata, który zbudowaliśmy, otworzyliśmy 19 maja tamtego roku. W samym domu mieszczą się również siedziby dwóch teatrów. Teatr oczami brata, w którym grają osoby z niepełnosprawnością oraz Teatru Nowego w Częstochowie. Działania fundacji to też asystencja osobista osób z niepełnosprawnością, wsparcie wolontariuszy oraz animacja lokalna.

W trakcie trwania Sympozjum, zaprezentowana została wystawa artystów malujących ustami i stopami, jak również wybrane dzieła sztuki studentów UJD w Częstochowie, będących również osobami z niepełnosprawnością.

Międzynarodowe sympozjum w UJDPJU

Skip to content