8 sierpnia to wyjątkowe święto dla miłośników mruczków. To właśnie tego dnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kota. Koty dla wielu ludzi są najlepszymi towarzyszami. Te małe puchate zwierzątka swoim wyjątkowym usposobieniem często pomagają człowiekowi wyjść z traumy czy depresji.

Lekarz weterynarii ma do czynienia w swojej pracy z wieloma kotami. Opieka nad zwierzętami jest ważnym aspektem w wychowaniu i dbaniu o naszych pupili. Zapytaliśmy Olgierda Piotrowskiego, lekarza z przychodni weterynaryjnej jak powinno się dbać o koty:
– Jeśli kot jest młody, wymaga częstszych wizyt w lecznicy. Musimy go odrobaczać i kilkukrotnie zaszczepić. Odrobaczamy około 2-3 razy, szczepimy w wieku 8 tygodni i powtarzamy czynność po miesiącu. Jeśli mamy kota wychodzącego, należy brać pod uwagę fakt polowań. Będzie on jadł myszy i inne zwierzęta, które przenoszą choroby pasożytnicze – w ten sposób dochodzi do zarobaczenia. Z kolei koty niewychodzące mogą być odrobaczane rzadziej, około dwóch razy do roku. Dotyczy to szczególnie kotów spożywających surowe mięso.

Piotrowski tłumaczy także, jakie jedzenie jest najlepsze dla zwierząt i jak często powinniśmy karmić naszego pupila:
– W opiece nad kotem bardzo ważne jest żywienie. Istnieje wiele firm produkujących wysokojakościowe karmy. Nie musi to być karma bardzo droga, jednakże nie polecam najtańszych firm marketowych. Średnia półka cenowa będzie dla kota odpowiednia. Należy zwracać uwagę na to, ile karmy podajemy zwierzęciu na dobę. Większość z nas przesadza i podaje więcej, niż potrzeba. Obecnie, mamy plagę otyłości wśród zwierząt. Wszyscy się cieszą, kiedy kot lub pies ładnie je, ale przez to często wpada w nadwagę i otyłość. Trzeba zachować umiar.

Z okazji Światowego Dnia Kota, zapytaliśmy mieszkańców Częstochowy czy są miłośnikami właśnie tych zwierząt, czy może psów. Częstochowianie, zapytani o sympatie do czworonogów, wskazują na miłość zarówno do psów, jak i do kotów. Miłośnicy psów wskazują na ich oddanie i wierność, z kolei kociarze podkreślają sympatię i przyjazne nastawienie kotów do ludzi.

Koty żyjące dziko dożywają średnio do 8 lat, natomiast koty trzymane w domu osiągają wiek do 20 lat. Na długość życia wpływa szereg czynników, takich jak płeć, styl życia czy zwyczaje. Oczywiście ważna również jest kwestia sterylizacji czy kastracji.

PJU

Skip to content