Od pionka do króla – finał Wojewódzkich Igrzysk w szachach

Tym razem na szczeblu wojewódzkim uczniowie szkół podstawowych i średnich z Częstochowy oraz regionu śląskiego wzięli udział w finałowych zmaganiach szachowych. Do wtorkowego turnieju przystąpiło niespełna 130 osób z kilkunastu placówek.

Imprezę zorganizowali: Śląski Szkolny Związek Sportowy w Katowicach, Szkolny Związek Sportowy w Częstochowie oraz Uczniowski Klub Sportowy „Hetman”. Sędzią zawodów był Igor Pyrkosz, który wyjaśnił, że finałowa olimpiada nie byłaby możliwa bez wcześniejszych rozgrywek o niższej randze.

– Od lat jest ustalony schemat w ramach Szkolnego Związku Sportowego, że istnieje podział rozgrywek wojewódzkich na regiony, a w regionach się znajdują powiaty i miasta. Same eliminacje przebiegają w ten sposób, że zaczyna się to na najniższym stopniu, czyli powiatowym lub miejskim. Później są rozgrywki rejonowe, gdzie najlepsi z tych rozgrywek mają prawo udziału w finale – mówił sędzia.

Młodzi zawodnicy biorący udział w finale grali pod czujnym okiem opiekunów i trenerów. Jednym z nich był Mikołaj Karolczuk, przygotowujący uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Wodzisławiu Śląskim.

– Trening musi być rozmaity, bo trzeba zainteresować ucznia graniem, troszkę teorią i innymi zadaniami, aby się on nie nudził. W Wodzisławiu Śląskim mamy klasę szachową od ok. 6 lat. Jej prężne działania są nagradzane na tego typu turniejach już od kilku sezonów – przyznał z dumą trener czwórki zawodników biorących udział w finale.

W igrzyskach brał udział Borys Witczak z Prywatnej Lingwistycznej Szkoły Podstawowej, który jest członkiem UKS „Hetman”. Młody szachista gra od ponad sześciu lat. Jak sam mówi, ma na swoim koncie pokaźny dorobek zwycięstw.

– Drużynowe Mistrzostwo Europy w Grecji. Zajęliśmy tam pierwsze miejsce. Drugie miejsce w szachach szybkich zdobyliśmy w Mistrzostwach Europy. Byłem też na Mistrzostwach Europy w szachach klasycznych (13. miejsce) oraz na Mistrzostwach Świata, gdzie mój wynik znalazł się w okolicy 40-50 miejsca – chwalił się młody zawodnik.

W Finale Wojewódzkich Igrzysk Dzieci w szachach pierwsze miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Wodzisławiu Śląskim. Drugie miejsce zdobyła Szkoła Podstawowa nr 21 w Katowicach, natomiast trzecie – Szkoła Podstawowa nr 2 w Czeladzi. W Finale Wojewódzkich Igrzysk Młodzieży zwyciężył Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łące. Zaraz za nim byli uczniowie ze Szkoły Podstawowej i Liceum Ogólnokształcącego Zgromadzenia Córek Bożej Miłości w Bielsku-Białej. Trzecie miejsce wywalczyli młodzi z Zespołu Szkół i Placówek nr 1 w Katowicach.