Z województwa śląskiego 26 zespołów zakwalifikowało się do drugiego etapu olimpiady ZUS „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. To największa liczba szkół w całej Polsce, która wystartuje w wojewódzkich zmaganiach. Wśród nich są dwie szkoły z Częstochowy. O przebiegu konkursu mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego:

Konkurs składa się z trzech etapów. W pierwszym, szkolnym, etapie wszyscy uczniowie pisali testy samodzielnie, a dopiero po ich ocenie wybrano trzy najlepsze prace. Po podliczeniu punktów do wojewódzkiego etapu dostali się uczniowie z częstochowskiego IX LO im. Cypriana Norwida i Zespołu Szkół im. Jana Kochanowskiego. Wszyscy oni wraz z pozostałymi 23 zespołami z innych regionów Śląska zmierzą się 20 marca w Chorzowie w etapie wojewódzkim. Tyle tylko, że w marcu będą już działać jako drużyna. Zwycięskim zespołom serdecznie gratulujemy. Młodzi ludzie musieli się wykazać sporą wiedzą, bo konkurencja była ogromna. W tej edycji wystartowało 143 szkoły z całego województwa. To najwięcej w całej Polsce. W grudniu do etapu szkolnego zasiadło blisko 5 tysięcy uczniów. Z terenu oddziału ZUS w Częstochowie wystartowało 674 uczniów z 19 szkół

Młodzież ma półtora miesiąca na przygotowanie do wojewódzkiego etapu. Pomocnym narzędziem do nauki przepisów o ubezpieczeniach społecznych ma być gra planszowa „Specjalista ZUS”.

– Jestem przekonana, że rozegranie kilku partii tej gry pomoże uczniom przygotować się do olimpiady, tym bardziej że niektóre pytania użyte w grze pochodzą z testów, które rozwiązywali olimpijczycy w poprzednich latach przekonuje rzeczniczka. Gra została także pozytywnie zaopiniowana przez metodyka nauczania, który poleca ją także dla uczniów o specjalnych potrzebach. – wyjaśnia Beata Kopczyńska.

Przeciętny Polak traktuje tematykę ubezpieczeń społecznych jako wiedzę elitarną, zarezerwowaną tylko dla specjalistów.

Uczniowie biorący udział w projektach edukacyjnych ZUS łamią ten stereotyp i chętnie uczą się o ZUS. Zajęcia z ubezpieczeń społecznych wyróżnia przyjazna forma i prosty język, bo o rzeczach ważnych trzeba mówić łatwo i zrozumiale. Co więcej przygotowaliśmy dla młodzieży ciekawe podręczniki z tej tematyki. Są one na tyle uniwersalne, że w domach uczniów stały się podstawowym źródłem wiedzy o ZUS, o czym niejednokrotnie wspominała nam młodzież – dodaje rzeczniczka.

Olimpiada wiedzy o ubezpieczeniach społecznych to konkurs organizowany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych już od kilku lat. Co roku cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Na zwycięzców finału czekają laptopy, tablety i czytniki e-booków. Laureaci poziomu ogólnopolskiego konkursu mogą liczyć na indeks na uniwersytet lub dodatkowe punkty w rekrutacji na dobrą uczelnię w kraju.

Foto źródło: facebook/OlimpiadaWartowiedziećwięcejoubezpieczeniachspołecznych

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content