Podsumowanie ferii zimowych w Częstochowie

W niedzielę, 11 lutego zakończyły się ferie zimowe w województwie śląskim. Od 26 stycznia do 11 lutego trwały policyjne działania „Bezpieczne ferie 2024”.

Podczas dwutygodniowego odpoczynku dzieci i młodzież z Częstochowy mogły uczestniczyć w różnych warsztatach i koloniach więcej informacji na ten temat przedstawia naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta, Rafał Piotrowski:
– Z samych ferii korzystało w placówkach edukacyjnych, około 1000 dzieciaków. Były to ferie organizowane w 20 częstochowskich placówkach. Były różne formy, jednodniowe albo tak zwane półkolonie, kilkudniowe. W jednych placówkach były to zajęcia realizowane na terenach szkoły, np. zajęcia kaligraficzne, sportowe, jakieś wizyty, wycieczki po Częstochowie. Ale też na przykład w niektórych szkołach organizowali jednodniowe wycieczki, jak chociażby w Szkole Podstawowej nr 16, co powodowało, że dla dzieci, które nie wyjeżdżały albo które chciały korzystać z wypoczynku na terenie Częstochowy. Dzieci korzystać mogły z ferii w mieście realizowanych przez częstochowskie szkoły. Było naprawdę w czym wybierać od wizyt w parku wodnym, wycieczki do kina z nauczycielami, zajęć sportowych, wycieczek w Góry Świętokrzyskie czy Góry nasze w okolicach Częstochowy, Sokole Góry. Myślę, że tak naprawdę wiele atrakcji było zorganizowanych i ta kreatywność w 20 placówkach, w których możliwość miała uczestniczenia, nasza młodzież była chyba wystarczająca.

Policjanci czuwali nad bezpieczeństwem na drogach w naszym mieście. Szczegóły działań mundurowych przedstawia sierż. szt. Marcin Knysak, zastępca oficera prasowego częstochowskiej policji:
– W okresie zimowego wypoczynku doszło do 199 kolizji i siedmiu wypadków drogowych, w których pięć osób zostało rannych, a dwie osoby zabite. Jeden kierujący i jedna osoba piesza. Policjanci z drogówki ujawnili 1525 wykroczeń popełnianych ruchu drogowym, czego 741 wykroczeń dotyczyło przekroczenia dozwolonej prędkości. Dziesięciu kierowców straciło swoje uprawnienia do kierowania pojazdami na okres 3 miesięcy za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowane. W trakcie zimowego wypoczynku policjanci ujawnili 53 wykroczenia popełniane przez osoby piesze. Niestety na naszych drogach nie zabrakło też nieodpowiedzialnych kierowców, którzy wsiedli za kierownicę pod wpływem alkoholu. Mundurowi zatrzymali 18 takich osób. Dla porównania, w okresie ferii zimowych w 2023 roku na naszych drogach doszło do 182 kolizji i pięciu wypadków drogowych, w których sześć osób zostało rannych. Policjanci ujawnili 1309 wykroczeń popełnianych w ruchu drogowym, zatrzymali 14 pijanych kierowców, a 4 piratów drogowych straciło swoje uprawnienia na okres 3 miesięcy za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowane.

Atrakcji podczas zimowego odpoczynku nie brakowało. W miniony poniedziałek uczniowie pełni energii do działania oraz z uśmiechem na ustach wrócili do swoich codziennych obowiązków.

PJU

Skip to content