Pomaluj swój świat na czekoladowo

Światowy Dzień Czekolady obchodzony jest 7 lipca. Znamy ją pod różnymi postaciami, jak w formie tabliczek, dodatków do ciast, lodów oraz bardziej wymyślnymi, np. jako żeli do kąpieli, czy składników do świec zapachowych.

Większość osób bardzo lubi ten słodki przysmak, Jacek Matyjewicz właściciel sklepu z kawami, herbatami, przyprawami i czekoladami podkreśla, jak wygląda produkcja dobrej czekolady:
– Dla czekolady ważne jest pozyskiwanie ziarna kakaowca z różnych plantacji rozsianych po świecie – m. in. z plantacji z Ugandy czy Brazylii. To na ziarnach opiera się proces wyrobu czekolady. Wyróżniamy czekoladę gorzką, mleczną, a także pochodną czekolady – białą, wytwarzaną na bazie mleka. Sama czekolada obfituje w kakao – im większa zawartość procentowa, tym bardziej gorzki smak.

Jacek Matyjewicz zaznacza, także że występują różnego rodzaju czekolady, w których znajdują się
owoce lub inne dodatki. Ich produkcja jest bardziej skomplikowana i długotrwała.

Czekoladę można spotkać na każdym kroku. Zapytaliśmy mieszkańców Częstochowy, jaką najbardziej preferują:

Mieszkańcy Częstochowy, zapytani o ulubioną czekoladę, często wskazywali klasyczną gorzką. Częstochowianie doceniają również coś słodszego – mleczna z nadzieniem lub dodatkami takimi jak karmel czy truskawki to również strzał w dziesiątkę. Zdarzają się również tacy, którzy czekolady unikają ze względów zdrowotnych, albo preferencyjnych.

Uważa się, że czekolada przybyła po raz pierwszy do Europy po odkryciu Ameryki przez Krzysztofa Kolumba, wcześniej była nieznana. Ziarna kakaowca były tylko używane przez Azteków jako formę waluty, ponieważ były bardzo cenne.

PJU

Skip to content