Od pewnego czasu wystawy sklepowe, bilbordy i reklamy atakują hasłem „Black Friday” lub „Black Week”. Czarny Piątek stał się nową świecką tradycją w świecie zachodnim. Szał zakupów ogarniający państwa Europy i Ameryki Północnej trwa czasem nawet kilka dni. O prawach konsumenta w tych dniach w Poranku Radia Fiat mówił miejski rzecznik praw konsumenta w Częstochowie, Wojciech Krogulec.

Często zastanawia nas, czy obniżki cen w „Black Friday” są prawdziwe, czy jest to tylko mieszanie w głowach kupującym. Jak to wygląda naprawdę?

– Myślę, że dyrektywa Omnibus, która została wprowadzona do naszego prawa od stycznia tego roku, powodowała, że mamy większą możliwość zweryfikowania tutaj prawdziwości tych wszystkich promocji, które oferują przedsiębiorcy. Ponieważ w tej chwili jakakolwiek obniżka ceny związana z promocją musi przedsiębiorca uwidaczniać na wywieszce ceny i musi informować o najniższej cenie, jaka obowiązywała na ten towar w określenie ostatnich 30 dni. Więc mamy możliwość porównania na ile ta promocja, która jest rzeczywiście szczególną obniżką, czy też faktycznie jest to jakiś pewien zabieg marketingowy.

Jak wyjaśnia Wojciech Krogulec, miejski rzecznik praw konsumenta w Częstochowie najważniejszą zasadą podczas zakupów jest zdrowy rozsądek:

– Bardziej analitycznie niż spontanicznie podchodzić do tych wszystkich ofert. Oczywiście weryfikujmy, sprawdzajmy właśnie te ceny. Sprawdzajmy, porównujmy ceny u różnych przedsiębiorców, ponieważ ceny mają umowny charakter, w związku z tym mogą się dowolnie być kształtowane przez przedsiębiorców. Natomiast przedsiębiorcy będą na pewno próbowali przekonać nas do zakupu tych towarów różnymi reklamami, więc też czytajmy, analizujmy i dopiero podejmujmy decyzję.

W przypadku kiedy czujemy się pokrzywdzeni przez sprzedawcę lub wykonawcę usługi powinniśmy zgłosić się do Miejskiego Rzecznika Konsumentów, który przyjmuje interesantów w siedzibie Urzędu Miasta Częstochowy. Mieszkańcy powiatu mogą zgłaszać się do Powiatowego Rzecznika Konsumentów w siedzibie Starostwa Powiatowego.

Źródło fot. Zdjęcie poglądowe | Fot. Pixabay.com

 

Skip to content