14 listopada obchodzimy Ogólnopolski Dzień Seniora. To czas, kiedy przypominamy, jak ważną rolę pełnią osoby starsze w wychowaniu młodego pokolenia. W wielu przypadkach, dojrzały wiek nie świadczy o braku aktywności. Seniorzy chętnie angażują się w liczne zajęcia oraz inicjatywy, udowadniając tym samym, że z życia można korzystać w pełni bez żadnych ograniczeń. Więcej o Dniu Seniora w Poranku Radia Fiat mówiła Elżbieta Markowska, prezes Stowarzyszenia Częstochowskie Amazonki.

Dla seniorów, oprócz różnych aktywności ważny jest przede wszystkim kontakt z innymi ludźmi. Nie zapominajmy, że często są to osoby samotne, które po prostu potrzebują czyjegoś towarzystwa:

– To co jest najważniejsze, to jest to, że właśnie w tym dojrzałym wieku powinniśmy coś dla siebie zrobić. Czyli znaleźć sobie miejsca, w których możemy się spotkać, zaprzyjaźnić, żeby nie siedzieć samemu w domu. Bo samotność jest bardzo smutna i czasami nam się wydaje, że już my nic nie możemy. My naprawdę możemy wszystko i w tym właśnie wspaniałym, dojrzałym wieku można się wspaniale realizować. Można realizować swoje pasje, marzenia, kiedy nam się kiedyś wydawało, że nic nie umiemy zrobić. Albo gdzieś tam w środku myślałyśmy, czy ja zostanę malarką, albo czy ja będę umiała coś zrobić, albo aktorką. Naprawdę, czy się nauczę języka w takim dojrzałym wieku francuskiego, czy włoskiego, angielskiego, niemieckiego?

Występ Krystyny Giżowskiej oraz koncert z udziałem aktora Jacka Borkowskiego to główne atrakcje tegorocznego Święta Seniorów organizowanego – wzorem lat ubiegłych – w Hali Sportowej Częstochowa. – 15 i 16 listopada to czas Senioraliów – mówi Elżbieta Markowska:

– Bardzo dziękujemy, że te senioralia są dalej aktywowane i że możemy uczestniczyć. To są takie dwudniowe wydarzenia. Pierwszego dnia wszystkie organizacje pokażą ofertę dla seniorów. Czyli będą szpitale, ale będą również inne organizacje. Oprócz organizacji również różne firmy się przyłączyły/. Więc zachęcam również już 15-tego, czyli jutro o godzinie 10 rozpoczynamy. Właściwie seniorzy przejmą klucze do miasta na te dwa dni, więc to wielkie piękne wydarzenie. No i właśnie tam będzie ta zumba. Seniorzy w tym wszystkim lubią się ruszać, to są osoby naprawdę bardzo takie pogodne, także dla siebie można naprawdę coś zrobić. A ten drugi dzień też będzie bajkowy. Będzie wspaniały występ Jacka Borkowskiego, czy pani Krystyny Giżowskiej, ale również będą nagrody, które będą wręczane za działalność na rzecz seniora.

W środę i czwartek linie autobusowe nr 11 i 27 będą obsługiwane wyłącznie autobusami przegubowymi. Ponadto, dojazd na Senioralia zapewnią stałe linie nr 13, 21, 28 i 35. W czwartek, w godzinach 16:30 – 22:50 zostanie uruchomiona dodatkowa linia autobusowa nr 90, która będzie kursować na trasie: Dworze Główny PKP – Orzechowskiego – Aleja Wolności – Aleja NMP – Plac Daszyńskiego – Mirowska – Faradaya – Legionów – Żużlowa (powrót Olsztyńska – Orlik-Ruckemanna). Kursy na linii 90 będą wykonywane co 15-20 minut. Obowiązują bilety wg taryfy miejskiej.

 

Skip to content