Święto miłości czy konsumpcjonizmu?

Przed nami walentynki, święto przez jednych uwielbiane, przez drugich wręcz nienawidzone. Z tej okazji w dniach od 10 do 12 lutego w III Alei NMP odbywa się tzw. Jarmark św. Walentego. Jarmarki związane z różnymi okazjami to popularna forma wykorzystania świątecznych okoliczności, by zaprezentować swoje wyroby. Wybraliśmy się na miejsce, aby zobaczyć co możemy znaleźć na tegorocznym jarmarku oraz zapytać ludzi co sądzą na temat nadchodzącego święta zakochanych.

Uczestnicy jarmarku maja bardzo pozytywne nastawienie do nadchodzących walentynek:

– Każde święto ma swój urok, a walentynki to taki czas, aby celebrować wspólne chwile. Powspominać stare czasy i spędzić czas razem we dwoje. W ciągu tygodnia zazwyczaj jesteśmy pochłonięci pracą, nie widzimy się, więc ten czas walentynkowy jest okresem, kiedy możemy usiąść spokojnie, zjeść wspólnie kolacje i spędzić miło czas razem.

– Sama nie przechodziłam nic dobrego, to niech przynajmniej dzisiejsza młodzież cieszy się tym światem, powinniśmy się wszyscy kochać i lubić, aby wszystko było tak, jak tego sobie człowiek życzy.

– Myślę że walentynki to bardzo piękne święto, zbliżające do siebie ludzi. Pozwala przypomnieć sobie w sposób szczególny o drugiej osobie, obdarować ją upominkiem. Niewątpliwie jest to bardzo miłe dla obydwu stron.

Na jarmarku możemy znaleźć wiele różnorodnych przedmiotów z lepszej bądź gorszej jakości estetyką, nawiązujących do święta zakochanych. Warto by było jednak poddać refleksji temat słuszności tzw. „okolicznościowych” zakupów, ponieważ wyjście gdzieś razem, skosztowanie czegoś pysznego lub po prostu spędzenie miło czasu razem w domu, może okazać się dużo bardziej trafionym pomysłem niżeli kolejny podarek z fabryki na dalekim wschodzie. Najważniejsze w życiu chwile to przede wszystkim wspólnie spędzony czas, troska oraz pamięć o drugim człowieku, którą wyrazić możemy na setki różnych sposobów. 14 lutego mamy do tego świetna okazję, pamiętajmy jednak, aby miłość i troskę o bliźniego (nie tylko w stosunku do drugiej połówki) okazywać nie tylko od święta, ale każdego dnia. Nawet drobnymi gestami możemy dbać o naszą relację i pielęgnować łączącą nas miłość.

EG

Galeria: Radio Fiat

Święto miłości czy konsumpcjonizmu?

Skip to content