Podczas XXI Sesji Rady Powiatu w roku 2017 wybrano nowego starostę częstochowskiego, którym został Krzysztof Smela. Przez te kilka lat wiele się zmieniło. Jak wyglądał rok 2023 w Starostwie Powiatowym w Częstochowie? – mówił gość poranka Krzysztof Smela.

W każdym roku pojawia się wiele pomysłów na nowe inwestycje. Które z nich udało się zrealizować w 2023? – wyjaśnia Krzysztof Smela:

– Ten rok jeszcze był dosyć dobrym rokiem. W porównaniu z tym, co planujemy na rok 2024, to można powiedzieć, że udało się trochę tych dróg zrobić. Ja tylko chcę przypomnieć, mówię to na każdym kroku, że powiat częstochowski ma prawie 570 kilometrów dróg powiatowych. Jak ktoś chce sobie wyobrazić, jakie to jest zadanie, to powiedzmy od Częstochowy do Helu. Oczywiście wspomagamy się każdą złotówką zewnętrzną, jakie się pojawiają w Polsce, rządowy program inwestycji lokalnych czy rządowy program Polski Ład. I takie inwestycje drogowe, o których można by powiedzieć, to w Kamienicy Polskiej, w Konopiskach, w Mstowie, w Kłomnicach, w Mykanowie, to są takie duże inwestycje, 18 milionów, 9 milionów, 5 milionów. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że my nie potrafimy do końca przewidzieć, jacy oferenci staną do naszych zamówień publicznych i jakie będą ceny końcowe. Drogi mają być przejezdne i tą przejezdność nam się udaje utrzymywać. Mamy jakieś też pomysły na lata następne, ale czekamy też na nowe poważne środki, czy to unijne, czy z Krajowego Programu Odbudowy.

Jedną z ważnych inwestycji w ostatnim roku była budowa ścieżek rowerowych, które są coraz częściej użytkowane przez rowerzystów. Jest tak, ponieważ ostatnimi czasy jazda na rowerze stała się modna:

– Oczywiście widać również w powiecie częstochowskim i tu w naszym regionie ogromny rozwój i taki jakby napór samorządów, że to trzeba iść w tym kierunku. Ale znowu się pojawiają sytuacje, że jak dwa lata temu robiło się projekty, pomysły, kosztorysy, no to dzisiaj ścieżka rowerowa kosztuje razy dwa. To co sobie wyobrażaliśmy, że będzie np. w gminie 10 kilometrów, to potem się okazuje, że no nie. No pięć, bo na tyle nas stać. I znowu dylematy. I teraz gdzie zacząć? Gdzie te kilometry puścić, gdzie zostawić? Zmieniasz technologię, nie kostka, nie asfalt, no to co? Przy naszych pracach scaleniowych, tak jak to miało miejsce w gminie Mykanów, w miejscowości Lubojna-Lubojenka, powstało 30 kilometrów nowych dróg. I zrobiliśmy tam raid rowerowy, przyjechało 700 osób. Po dobrych drogach w polach, przy pięknej pogodzie, przy świeżym powietrzu. Chcę się jeździć.

Cała rozmowa ze starostą powiatowym Krzysztofem Smelą dostępna jest do odsłuchania na stronach internetowych Radia Fiat, czestochowskie24.pl oraz do obejrzenia na platformie YouTube.

Skip to content