W uśmiechu dziecka kryje się cały świat – bp Antoni Długosz

21 września przypada Światowy Dzień Orderu Uśmiechu – to jedna z najcenniejszych nagród, przyznawana jest bowiem dorosłym przez dzieci. Na pomysł nadawania orderu wpadła redakcja „Kuriera Polskiego”. Obecnie święto ma rangę międzynarodową. Wśród kawalerów Orderu Uśmiechu są m.in. Papież Franciszek, św. Jan Paweł II oraz bp senior Antoni Długosz, który gościł w Poranku Radia Fiat.

Jak podkreśla bp Antoni Długosz, ta nagroda jest dla niego najcenniejszą ze wszystkich, które otrzymał w swoim życiu:

Cieszę się niezmiernie, to oznaczenie, które otrzymałem dzięki życzliwości dzieci specjalnej troski. Dostałem to oznaczenie ponieważ jak umiem tak służę i staram się pamiętać o tych ludziach, którzy mają przykre doświadczenia życiowe. Pracowałem w ośrodku osób niewidomych i byłem bardzo blisko przy tych dzieciach, które doświadczają tajemnicy cierpienia. Chcę stanąć przy nich i pokazać, że Pan Bóg ich kocha, wskazać obecność Boga w ich życiu.

Bp Antoni Długosz jest znany z pomagania osobom potrzebującym, osobom z problemami z uzależnieniem od alkoholu i dzieciom z niepełnosprawnościami. Kiedy dokładnie odkrył taką drogę swojego kapłaństwa wyjaśnia bp senior:

To się zaczęło w seminarium, mieliśmy ojca duchownego ks. Henryka Bobińksiego, który był wybitnym duszpasterzem głuchoniemych i uczył nas w seminarium posługiwać się językiem migowym, a ja świetnie to załapałem i także później po święceniach byłem duszpasterzem głuchoniemych.

Bp Antoni napisał wiele książek dla dzieci. Jak powiedział, książka w dzisiejszych czasach ciągle jest bardzo ważnym elementem ewangelizacyjnym:

Książka jest przyjacielem. Dlaczego piszę dla dzieci? Może dlatego, że chcę rodzicom pomagać w wychowaniu religijnym dziecka, a z drugiej strony ponieważ dzisiaj inne media stwarzają większe bodźce wzrokowe. Biorę pod uwagę telewizję, czy potem laptopy i telefony. Dlatego staram się pisać dla dzieci z różnymi ilustracjami, które przekonają dziecko i zachęcą do czytania. A również przekona dziecko, które potem mówi: mamusiu, tatusiu czy babciu poczytajcie mi, bo nie wszystkie jeszcze dzieci umieją czytać i dzięki temu będę ewangelizować nie tylko dzieci, ale i dorosłych.

Cała rozmowa z bp. Antonim Długoszem, dostępna jest do odsłuchania oraz obejrzenia na stronach internetowych Radia Fiat, czestochowskie24.pl oraz na platformie YouTube.

 

Skip to content