Za nami 18. Ogólnopolska Pielgrzymka Osób w Kryzysie Bezdomności. Jej hasłem przewodnim był fragment księgi Tobiasza „Nie odwracaj twarzy od żadnego biedaka…”. Zaś w najbliższą niedzielę wypada Światowy Dzień Ubogich. Między innymi o pomocy bezdomnym przez Caritas w Archidiecezji Częstochowskiej mówiła w Poranku Radia Fiat Paulina Gradek.

Osoby bezdomne przyjechały z 20 diecezji na pielgrzymkę, by wspólnie modlić się, ale przede wszystkim poczuć siłę wspólnoty i odzyskać nadzieję na powrót do normalnego życia:

– Pielgrzymka dla osób bezdomnych na Jasną Górę rokrocznie jest takim wydarzeniem, który też porównujemy często z Wigilią dla osób ubogich. Jest to okazja przede wszystkim do spotkania. W gronie naszym pracowniczym właśnie w sobotę, kiedy już pierwsze grupy przyjeżdżały na pielgrzymkę, rozmawialiśmy o tym, że to jest takie troszeczkę nasze dziecko. Już osiemnasta pielgrzymka, jak to mówił ksiądz dyrektor, osiągnęliśmy pełnoletność. Te grupy licznie, rokrocznie odliczają się i chętnie uczestniczą w pielgrzymce dla osób bezdomnych, bo widać jest taka potrzeba duchowa, czysto ludzka, żeby zaczerpnąć też takiej siły z tego spotkania z Eucharystii i z tych treści, które w trakcie pielgrzymki staramy się dla osób bezdomnych w kryzysie bezdomności organizować. Widzimy ten odzew i tę liczną bytność w tym roku w ogóle prawie 800 osób, także ogromne przedsięwzięcie i wzruszające dla nas też.

Ubóstwo często kojarzymy z osobami, które nie kwapiąc się do pracy, ustawiają się w kolejkach po dary i świadczenia. Wygląda to jednak zgoła inaczej. Wyrzuceni na margines przez koleje losu, starają się żyć i jakoś sobie radzić na własną rękę. I mimo że o nic nie proszą, pomoc znajduje ich sama. Paulina Gradek z częstochowskiej Caritas wyjaśnia, jaką pomoc oferuje instytucja:

– My swoją działalność prowadzimy już od prawie 30 lat i prowadzimy schroniska dla osób bezdomnych. I to jest taka nasza podstawowa działalność, jeśli chodzi o pomoc w kryzysie bezdomności. W ogóle wchodzą w ten proces readaptacji społecznej, czyli zaczynają pracować z naszą kadrą, z opiekunami, z wychowawcami, z terapeutami, do tego, aby móc odzyskać stabilność życiową i powoli wrócić do normalnego funkcjonowania. Poza tym prowadzimy jadłodajnie dla osób ubogich, bezdomnych, z której mogą korzystać. Nasi streetworkerzy działają na ulicach, czyli próbują pracować z tymi osobami, które jeszcze nie weszły w ten system opieki instytucjonalnej, próbują wypracować w nich ten krok przyjęcia pomocy od ośrodka pomocy społecznej czy od placówek takich jak nasza. Jeszcze tutaj są takie działania doraźne, które też są bardzo ważne, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy temperatury są bardzo niskie i wszyscy jako społeczeństwo też jesteśmy uczuleni na to, żeby zwracać uwagę na osoby znajdujące się na ulicach czy w pustostanach.

Gdy temperatura na zewnątrz drastycznie spada, każda pomoc dla osób bez dachu nad głową jest na wagę złota. Na terenie Częstochowy działa szereg instytucji i organizacji, które wspólnie zajmują się przeciwdziałaniem problemowi, jakim jest bezdomność. Jak co roku, w okresie zimowym, śląskie Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego uruchomiło bezpłatną infolinię. Pod numerem 987 uzyskamy najważniejsze informacje na temat pomocy osobom bezdomnym na terenie województwa śląskiego.

 

Skip to content