Państwowe egzaminy na prawo jazdy będą droższe. Po ponad dziesięciu latach radni Sejmiku Województwa Śląskiego przegłosowali zmiany w stawkach w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego. Teraz zapłacimy więcej za część teoretyczną oraz praktyczną. Radni przekonują, że z uwagi na słabą kondycję finansową śląskich placówek WORD, podwyżki za egzaminy były nieuniknione. Uchwałę przyjęto w poniedziałek 30 stycznia.
Do tej pory kwestia wysokości opłat za państwowy egzamin leżała w gestii Ministerstwa Infrastruktury. Samorządy, w tym województwa śląskiego, sprawę braku rewaloryzacji cen za egzaminy podnosiły od lat. Ich zdaniem wzrost wydatków na działalność WORD-ów, inflacja czy wysokie ceny energii elektrycznej sprawiają, że placówki staja się nierentowne. To znaczy, że są dodatkowo finansowane z budżetu wojewódzkiego. Decyzje marszałka przedstawia Sławomir Gruszka, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego: – Decyzje o podwyżce cen za egzamin są tak naprawdę spowodowane działaniami rządu. Mimo, że mamy do czynienia z państwowym egzaminem, to ustawodawca przerzucił ciężar odpowiedzialności – w tym finansowej – za placówki WORD-u na samorządy. Nie dostawaliśmy żadnych dotacji, koszty musieliśmy ponosić sami. Dzięki ustawie mamy teraz możliwość realnej wyceny kosztów użytkowania placówek oraz usług egzaminowania, wcześniej ceny były ustalane arbitralnie z Warszawy. W teorii mieliśmy sześć miesięcy na przygotowanie takiej uchwały, jednak nie chcieliśmy pozostawiać decyzji na ostatnią chwilę. Wszystko zostało już policzone, a mieszkańcy województwa otrzymali informację tak wcześnie, jak to tylko możliwe. Co ważne przyjęta przez Sejmik ustawa jest przemyślana na lata. Nie planujemy kolejnego zwiększania cen za egzaminy w najbliższym czasie.
Zdaniem Włodzimierza Mogiła, dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Częstochowie, decyzja o podwyżkach była bardzo wyczekiwana i informację o jej uchwaleniu przyjęto pozytywnie: – Ta decyzja była bardzo wyczekiwana przez dyrektorów placówek, pracowników biurowych oraz egzaminatorów. Proszę pamiętać, że przez dziesięć lat ceny były niejako zamrożone. Wzrastały pensje przeciętnego Polaka, rosły koszty życia, od kilku lat wręcz drastycznie wzrosły ceny energii lub użytkowania budynków. Wielokrotnie apelowaliśmy o rewaloryzacje tych cen, ponieważ niejednokrotnie ocieraliśmy się o wręcz o nierentowność.
Pracownicy WORD-u informują kiedy i na które kategorie zostanie nałożona podwyżka. Wszystko wskazuje na to, że nie zobaczymy ich jeszcze w lutym. Podwyższone zostały opłaty za egzamin praktyczny i teoretyczny. Ten pierwszy z na kat. B wzrósł z 140 do 200 złotych. Egzamin teoretyczny kosztować będzie teraz 50 złotych. O 50 zł podrożały także opłaty na inne kategorie.
Podwyżki, chociaż dotkliwe zwłaszcza w czasie kryzysu, mają mieć także pozytywny wydźwięk – nie tylko dla dyrekcji czy pracowników ośrodków szkoleniowych. Dyrektor częstochowskiego WORD-u zapewnia, że skorzystają na tym wszyscy, także sami częstochowianie. Zwłaszcza Ci, chcący zdobyć prawo jazdy lub podnieść swoje kwalifikacje kierowaniem pojazdami.
Lecz co na ten temat sądzą częstochowianie? Zdania na ten temat są podzielone, z jednej strony rozumieją chęć wyrównania kosztów, które ośrodki od pewnego czasu są zmuszone ponosić. Z drugiej jest to kolejny wydatek w budżecie niektórych mieszkańców.
Należy zaznaczyć, że określenie nowych wysokości opłat za egzaminy jest obowiązkiem, jaki na sejmiki województw nałożył rząd za sprawą ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o kierujących pojazdami. Zgodnie z zapewnieniami wyższe opłaty mają także przełożyć się na wyższe pensje dla egzaminatorów, którzy od 2007 roku nie mieli rewaloryzacji wypłat.