Jurajska Jesień Muzyczna

Tegoroczna VI. Edycja Festiwalu Jurajska Jesień Muzyczna odbędzie się w dniach 26-28 października. Organizatorem wydarzenia jest Towarzystwo Muzyczne w Częstochowie oraz Zespół Szkół Muzycznych im. M.J.Żebrowskiego.

Festiwal rozpocznie „Wieczór skrzypcowy”, o którym mówi dyrektor artystyczny i wykonawczyni, skrzypaczka, Aleksandra Szwejkowska-Belica:

Podczas pierwszego koncertu, który odbędzie się 26 października o godzinie 18.00 w Sali Reprezentacyjnej Muzeum Częstochowskiego. Wykonawcami koncertu będą Jakub Jakowicz – młody wybitny polski skrzypek, ja oraz Urszula Ledwoń – pianistka i dyrektor ZSM w Częstochowie. Program będzie bardzo różnorodny, bardzo ciekawy. Będzie wiele duetów skrzypcowych lub duetów z towarzyszeniem fortepianu.

W sobotę scena będzie należała do młodych muzyków, którzy zaprezentują się na Koncercie Młodych Wirtuozów:

Będzie to koncert przeznaczony wyłącznie dla młodych wykonawców. Są to laureaci ogólnopolskich, jak i międzynarodowych konkursów skrzypcowych, można powiedzieć – śmietanka muzyczna młodej generacji. Są to uczniowie zarówno szkół muzycznych pierwszego, jak i drugiego stopnia. Koncert odbędzie się 27 października, również o godzinie 18.00 w Ośrodku Promocji Kultury Gaude Mater – mówi Aleksandra Szwejkowska-Belica.

Ostatnim punktem programu Jurajskiej Jesieni Muzycznej będzie koncert trzech muzyków zatytułowany „W drodze do Świętej Góry – Pieśni Pątników”:

Koncert, w którym główną rolę odgrywać będzie trójka wspaniałych muzyków: sopranistka – Katarzyna Wiwer, harfistka – Irena Czubek-Davidson i Aleksander Tomczyk, który grał będzie na różnych instrumentach perkusyjnych, jak i instrumentach tzw. dawnych, takich jak psałterium, kornamuza, gemshorny – dodaje Aleksandra Szwejkowska-Belica.

W programie ostatniego koncertu znajdziemy cały wybór starych pieśni od tzw. Czerwonej Księgi (Llibre Vermell) z Góry Monserrat, poprzez Hildegardę z Bingen, aż po pieśni tradycyjne, również polskie, pochodzące z sanktuariów Maryjnych. Usłyszymy je zarówno w brzmieniu oryginalnym, jak i w opracowaniach kompozytorów współczesnych. Koncert odbędzie się 28 października o godzinie 20.15 w Kościele Rektorackim.

KF

foto źródło: www.pixabay.com