Ministerstwo Sprawiedliwości otrzymało nagrodę Lidera Bezpieczeństwa Państwa

7 września br. odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w konkursie ,,Lider Bezpieczeństwa Państwa”. Ministerstwo Sprawiedliwości uhonorowano za zainicjowanie nowego systemu inteligentnego wspomagania funkcjonariuszy Służby Więziennej w zakładach karnych.
– Ministerstwo Sprawiedliwości stawia na zastosowanie najnowszych osiągnięć technologicznych na rzecz poprawy funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości. Dotyczy to zarówno szeroko rozumianej informatyzacji na poziomie sądów i prokuratur, ale także wypracowania różnego rodzaju narzędzi dla instytucji czy służb wymiaru sprawiedliwości – stwierdził wiceminister Marcin Romanowski odbierając nagrodę.

Postęp technologiczny przyspiesza we wszystkich dziedzinach życia i wpływa na bezpieczeństwo – zarówno osobiste, jak i społeczne. Wykorzystaniem najnowocześniejszych rozwiązań na potrzeby wymiaru sprawiedliwości zajmuje się nadzorowany przez wiceministra Marcina Romanowskiego Zespół ds. nowoczesnych technologii pod kierunkiem dr. Tomasza Kisielewicza.
Jednym z projektów realizowanych w Zespole jest finansowany z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju projekt, w ramach którego został wytworzony i jest wdrażany inteligentny system detekcji zachowań niepożądanych, który ma na celu wsparcie dotychczasowego systemu dozoru wizyjnego w jednostkach penitencjarnych.

Nowy system inteligentnego wspomagania decyzji funkcjonariuszy w zakładach karnych jest przykładem wykorzystania postępu technologicznego. Dzięki szybkiemu reagowaniu jest szansa na zmniejszenie liczby zjawisk niepożądanych takich jak bójki, napaści oraz inne zagrożenia występujące w warunkach izolacji więziennej.

Pomysł innowacji został wypracowany w 2018 i 2019 r. – W ramach projektu realizowanego w Instytucie Wymiaru Sprawiedliwości wypracowaliśmy koncepcję innowacji oraz zaawansowane studium wykonalności. Był to projekt realizowany z ekspertami ze Stanford Research Institute czy Massachusetts Institute of Technology, finansowany z Funduszu Sprawiedliwości. Dzięki efektom tego projektu mogliśmy w dalszej kolejności wnioskować do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju o to, by móc realizować projekt inteligentnego systemu wspomagania decyzji w oparciu o środki NCBR – powiedział Marcin Romanowski.

Działania w ramach projektu NCBR rozpoczęły się w grudniu 2019. Do końca 2021 r. zakończono etap badań naukowych nad urządzeniem. Od początku 2022 r. trwa etap prac rozwojowych na terenie Zakładu Karnego w Chełmie w celu doprecyzowania narzędzia, dokumentacji oraz skalowalności systemu.

Konkurs „Lider Bezpieczeństwa Państwa” organizowany jest od 2013 r. przez Stowarzyszenie Dostawców na Rzecz Służb Mundurowych. Ma on na celu nagradzanie przedsiębiorstw i podmiotów sektora publicznego za wspieranie innowacyjnych wyrobów i technologii. Pod uwagę brane są również osiągnięcia w zakresie wspierania systemu obronności i działań na rzecz szeroko rozumianego bezpieczeństwa państwa.

źródło: Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwo Sprawiedliwości

Skip to content