Światowy Dzień Owsianki

Fot. Radio Fiat; od lewej: Anna Korzec, Marta Korzec i Aleksandra Kowalska

Dzień Owsianki, mimo tego, że nazwa wcale na to nie wskazuje jest dniem walki z głodem wśród dzieci na świecie. W wielu krajach tego dnia odbywają się różnego rodzaju akcje, które promują tę inicjatywę. Aby bliżej przyjrzeć się temu świętu, wybraliśmy się do jednej z kawiarni „Niebo w mieście”, która jako pierwsza w Częstochowie bierze udział w tej akcji.

Dzień owsianki jest pomysłem szwedzkiej organizacji, której celem jest dożywianie dzieci w najbiedniejszych rejonach świata. Fundacja zapewnia jeden posiłek dziennie, aby zachęcić podopiecznych do zdobywania wykształcenia. Więcej na ten temat mówi wolontariuszka organizacji Mary’s Meal, Aleksandra Kowalska.

Jest to światowy dzień, pomagamy na całym świecie. Wolontariusze Mary’s Meal starają się, aby dzieci nie mające domu czy z biednych rodzin miały możliwość uczenia się oraz zjedzenia ciepłego posiłku. Taki dzień jest organizowany na całym świecie.

Aleksandra Kowalska tłumaczy również, w jaki sposób można wspomóc organizację oraz jej funkcjonowanie. Jak można się dowiedzieć, pomoc okazana dzieciom wspomaga również ich rodziców. Wspierając rolnictwo, budując szkoły, inwestujemy w nowe miejsca pracy, które są gwarancją poprawy życia mieszkańców.

To przede wszystkim zbieranie funduszy, dlatego że nie wysyłamy produktów z różnych krajów do miejsc gdzie posiłki są podawane dzieciom. Jest to połączone z tym, aby fundusze, które są zbierane były wydawane w tamtych krajach, ponieważ zasilamy tym rolnictwo. Owies jest zakupywany od lokalnych rolników.

Każdy może wziąć udział w akcji, przychodząc do kawiarni „Niebo w mieście” w Częstochowie. Uczestnicy spotkania będą mieli możliwość spróbowania różnorakich produktów z owsianki, które przygotowali wolontariusze. Jednak to nie koniec atrakcji. Więcej o wydarzeniu mówi Marta Korzec z „Nieba w mieście”.

Zapraszamy w najbliższą sobotę do lokalu „Niebo w mieście” na światowy dzień owsianki. Razem z fundacją Mary’s Meal chcemy zwrócić uwagę na problem głodu wśród dzieci na całym świecie. O godzinie 19 w piwnicach kawiarni „Niebo w mieście” przy ulicy Targowej odbędzie się pokaz filmu krótkometrażowego „Miłość dociera wszędzie” oraz koncert zespołu z Krakowa, który zaprezentuje repertuar muzyki filmowej . Zespół ten aktywnie wspiera Mary’s Meal w różnych akcjach.

Dzień Owsianki jest wydarzeniem bardzo rozpowszechnionym przez media społecznościowe, głównie przez osoby, które zajmują się zdrowym żywieniem. Mimo to nie każdy wie, jaki jest jej głębszy sens, dlatego warto mówić o tym głośno i przyjść 10 października do kawiarni „Niebo w mieście”.

AS