fot. myszkow.slaska.policja.gov.pl

W Internecie pojawiło się nagranie, w którym trójka młodych osób psychicznie i fizycznie znęcała się nad niepełnosprawnym 26-latkiem. Zdarzenie miało miejsce w Myszkowie, a opublikowany 13 kwietnia filmik obiegł Internet, wywołując wiele emocji.

W związku z nagraniem do Komendy Powiatowej Policji w Myszkowie wpłynęło oficjalne zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa z Ośrodka Monitorowań Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych z Warszawy. Myszkowscy policjanci już przed oficjalnym zawiadomieniem przystąpili do działania. W szczegóły sprawy wprowadza oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Myszkowie asp. sztab. Barbara Poznańska:

-Policjanci z Myszkowa ustalili sprawców, którzy znęcali się nad niepełnosprawnym mężczyzną. Swoje brutalne zachowanie wobec 26-latka nagrali telefonem komórkowym i wrzucili do sieci. Trójka nieletnich w wieku od 11 do 13 lat odpowie teraz przed sądem rodzinnym. We wtorek rano, zaraz po publikacji tego nagrania, które bardzo szybko obiegło Internet, policjanci z Myszkowa od razu przystąpili do działania. Najpierw zabezpieczyli to nagranie, ustalili miejsce, gdzie doszło do popełnienia czynu, a potem dotarli do sprawców. W międzyczasie do Komendy Powiatowej Policji w Myszkowie wpłynęło oficjalne zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa, a poinformował nas Ośrodek Monitorowań Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych z Warszawy. Sprawcami okazali się być nieletni w wieku od 11 do 13 lat, którzy są mieszkańcami Myszkowa. Wczoraj zostali przesłuchani w obecności swoich rodziców, a zgromadzony materiał dowodowy trafił już do sądu rodzinnego. Sąd Rodzinny i Nieletnich wkrótce zadecyduje o losie tej trójki.

Na nagraniu słychać jak nieletni kierują w stronę 26-latka obelgi, a w pewnym momencie nawet go opluwają. Na dodatek każdy czyn niepełnosprawnego mężczyzny komentują gromkim śmiechem. Najbardziej szokującym fragmentem jest zakończenie, w którym ofiara klęczy przed swoimi oprawcami i zwraca się do jednego z nich: „Królu, proszę oddaj mi piłkę”. Nasuwa się pytanie, jak zwykła piłka może inicjować takie czyny? O tym, czy trwająca pandemia może mieć wpływ na zdrowie psychiczne i zachowania ludzi mówi psycholog, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny Aleksandra Bociąga:

-Obecna sytuacja pandemii przyczynia się na pewno do wzrostu frustracji. W konsekwencji mamy widoczny wzrost zachowań agresywnych z jednej strony, a z drugiej wzrost poziomu lęku, stanów paniki i depresji. Większość dzieci i młodzieży, jak i osób dorosłych jest w stanie dystresu. Dystresor, czyli nasza sytuacja pandemiczna ma charakter przewlekły i nie znika. Dodatkowo nie mamy pewności co do jej dalszego trwania. Przemoc była obecna zawsze, ale skala tego zjawiska jest nieporównywalnie większa niż kiedyś. Ofiarą była osoba z niepełnosprawnością. Sprawcy przemocy nie działali pod wpływem emocji ani nie zostali sprowokowani. Ich agresywne zachowanie miało charakter proaktywny. Ich celem nie było samo cierpienie ofiary, a poczucie siły i dominacji nad ofiarą. Dodatkowo całe nagranie zostało nagrane i wrzucone do sieci. Ofiary przemocy niezależnie czy są sprawne, czy nie, przeżywają poczucie poniżenia, upokorzenia, lęk, rozpacz i smutek. Czują się bezsilne i osamotnione. Zaznaczmy, że osoba z niepełnosprawnością nie potrafi się obronić, przez co jest to grupa osób, która jest szczególnie zagrożona doświadczaniem przemocy. Obecnie młodzież jest tak naprawdę zmęczona sytuacją pandemii, są znudzeni chcą odreagować napięcie. To nie jest wytłumaczenie. Istotne jest, aby wobec sprawców takiej przemocy wyciągnąć natychmiastowe konsekwencje.

Osoby pokrzywdzone przestępstwem mogą liczyć na różnorodne formy pomocy, w tym pomoc psychologiczną, prawną oraz finansową. O formach wsparcia w trudnych sytuacjach życiowych mówi Monika Fajer z Solidarnej Polski:

-W chwili obecnej w Polsce powstało wiele ośrodków pomocy pokrzywdzonym przestępstwem sfinansowanych z Ministerstwa Sprawiedliwości. Jeśli jesteś osobą dotkniętą przestępstwem lub świadkiem przemocy domowej, przemocy fizycznej lub psychicznej, możesz się wtedy zgłosić do takiego ośrodka. W tym ośrodku każdy otrzyma pomoc prawną, bezpłatną oczywiście, pomoc psychologiczną i jeżeli będzie potrzeba wsparcie materialne. Nie możemy się zgodzić na przyzwolenie na takiego typu postępowanie, jak wydarzenie w Myszkowie. W Częstochowie jest fundacja, nazywa się Etoh, do którego można trafić. Wszystkie informacje można uzyskać na stronach. Są podane numery telefonów. Przede wszystkim nie ma rejonizacji. W rozmowie mogą poinformować, gdzie znajduje się najbliższy ośrodek od miejsca zamieszkania.

Każda osoba posiada przyrodzoną, niezbywalną i nienaruszalną wartość, jaką jest godność ludzką. Wszyscy są równi względem swej wolności i swych praw. Należy jednak pamiętać, że prawo jednego człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się prawo innego człowieka.

VW

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content