16 pielgrzymek zawita w czerwcu na Jasną Górę

Już tylko dni dzielą nas od rozpoczęcia kalendarzowego lata. Dla Częstochowy oznacza to początek sezonu pielgrzymkowego. Do końca czerwca, na Jasnogórskie Błonia dotrze 16 grup pątniczych z różnych zakątków Polski. Pielgrzymi odbywają wyczerpującą niekiedy drogę, aby móc zawierzyć swoje intencje Najświętszej Maryi Pannie. Sezon pielgrzymkowy to ważny czas zarówno dla pątników, jak i dla mieszkańców Częstochowy. Przyjęcie tylu licznych grup, które wytrwale zmierzają przed oblicze Matki Bożej, wymaga od miasta oraz klasztoru oo. Paulinów doskonałej organizacji.

Sanktuarium Cudownego Obrazu praktycznie każdego dnia gości pielgrzymów indywidualnych oraz tych, którzy do Częstochowy przybyli w zorganizowanych grupach. Więcej o pielgrzymkowych planach na czerwiec mówi ks. Mariusz Bakalarz, rzecznik prasowy Archidiecezji Częstochowskiej:
Wraz z czerwcem, na Jasnej Górze rozpoczyna się sezon pielgrzymkowy. W istocie jednak, sezon został zainaugurowany wcześniej, wraz z przyjściem Pielgrzymki Łowickiej 27. maja. Miesiące wakacyjne i wczesnojesienne to czas, podczas którego na błonia zmierzają pielgrzymki grup pieszych, rowerowych, zawodowych oraz hobbystycznych. Czerwcowe grupy będą liczne, czekamy na nie. Kiedy kolejne pielgrzymki pojawiają się w alejach Najświętszej Maryi Panny, słychać śpiew i modlitwy, pojawia się radość. Czasy pandemii, kiedy pielgrzymowanie było okrojone, już minęły. Cieszymy się na przybycie pątników. Cieszy nas również fakt, że ruch pielgrzymkowy trwa nadal.

Magdalena Grabałowska, z Biura Prasowego Urzędu Miasta Częstochowa wyjaśnia, jak wygląda organizacja ruchu pielgrzymkowego z perspektywy władz miejskich oraz jakie środki bezpieczeństwa zapewni Magistrat:
Na czerwiec zgłoszono 16 grup pielgrzymkowych. W nich, do Częstochowy zawita łącznie około 1390 osób. Największej liczby pielgrzymów spodziewamy się 24 czerwca. Właśnie wtedy, do miasta wejdzie 140-osobowa grupa z Koszęcina oraz 150-osobowa grupa z Trzebinia. Na 26. czerwca swoje przyjście zapowiedziało 6 grup pielgrzymkowych – łącznie 345 osób. Pielgrzymki piesze skorzystają z wyznaczonych przez miasto dróg, które zabezpieczy Policja i inne służby miejskie. Częstochowę odwiedzą również pielgrzymi, którzy na Jasną Górę docierają autokarami, koleją i własnymi samochodami. Nie obejmują ich statystyki, dane odnośnie liczebności takich grup posiada Klasztor oo. Paulinów. Wymóg zgłaszania pielgrzymki do Urzędu Miasta obowiązuje tylko wtedy, gdy biorący w niej udział pątnicy muszą bezpiecznie przejść przez miasto z wykorzystaniem dróg publicznych. Służby miejskie zabezpieczą również duże zgromadzenia pod szczytem jasnogórskim, które wymagają wsparcia medycznego i komunalnego.

Przygotowania do sezonu pielgrzymkowego obejmują nie tylko kwestie organizacyjne. Istotę pielgrzymki stanowi rozwój duchowy. W tym zakresie sami możemy pomóc. Przypomina o tym ks. Mariusz Bakalarz:
Nasze przygotowania to przede wszystkim otwarte serca i domy tych, którzy przyjmują pielgrzymów. To również wyrozumiałość, zwłaszcza kierowców i pieszych, kiedy grupy pątnicze nieco komplikują poruszanie się po mieście. Ważna jest także modlitwa za pątników – oni modlą się przecież za nas. Cieszy nas to, że piękna tradycja pielgrzymkowa nie zaginęła. To święty wysiłek ludzi, którzy idąc, niosą własne i cudze intencje. Bądźmy dla pątników uprzejmi i wyrozumiali. Przywitajmy ich z radością i cieszmy się z tego, że przychodzą.

Nie pozostaje nic innego, jak tylko życzyć wszystkim pielgrzymującym na Jasną Górę wytrwałości. Niech ta fizyczna i duchowa podróż okaże się dla pątników owocnym i cennym doświadczeniem w wierze. Wytrwałości życzymy również mieszkańcom miasta. To ważne, aby wspólnie celebrować odwiedziny u Matki Bożej Częstochowskiej.

A.O

Skip to content