Bp Antoni Długosz: Rodzina jest małym sanktuarium, czyli domowym Kościołem

Uroczystość Świętej Rodziny, 27.12.2020/fot. Zbyszek Derda Radio Fiat

W pierwszą niedzielę po Bożym Narodzeniu Kościół katolicki obchodzi uroczystość Świętej Rodziny – Jezusa, Maryi i Józefa. Jest to szczególny dzień modlitw o świętość rodzin. Uroczystej Mszy św. w częstochowskiej archikatedrze w niedzielę 27 grudnia przewodniczył bp senior Antoni Długosz, który w kilku słowach dla Radia Fiat podkreślił, że modlitwa za rodziny, zwłaszcza w czasach kiedy instytucja rodziny jest nieustannie atakowana, jest niezmiernie ważna:
– Jest to ważne szczególnie w kontekście tych “czarnych marszy”, gdzie się chce właściwie całkowicie przekreślić powołanie kobiety, a kobieta w rodzinie ma wyjątkową rolę. I tu jest wielkie zadanie dla nas, bo właśnie dzięki Matce Bożej, która tworzy Rodzinę Nazaretańską, która daje nam Pana Jezusa możemy dziś przypomnieć sobie, jaka misję spełnia każda rodzina katolicka.
Uroczystość Świętej Rodziny jest również świętem patronalnym parafii archikatedralnej Świętej Rodziny. Do wspólnej modlitwy za rodziny i radowania się z odpustu parafialnego zapraszał proboszcz, ks. prałat Włodzimierz Kowalik:
– Cieszymy się bardzo z tej uroczystości parafialnej. modlimy się tutaj za rodziny każdego dnia, oddając wszystkich pod opiekę Świętej Rodziny. W naszej parafii troszczymy się o rodziny ofiarując im różnego rodzaju pomoc materialną, ale także duchową, choćby przez Duszpasterstwo Rodzin “Nazaret”.
W wygłoszonej homilii bp Antoni Długosz przypomniał, że każda katolicka rodzina jest małym sanktuarium, domowym Kościołem, a na rodzicach spoczywa obowiązek bycia pierwszymi zwiastunami wiary dla swoich dzieci. Dzisiejsza uroczystość jest, jak powiedział bp Długosz, dobrą okazją do refleksji dla rodziców, czy dobrze wypełniają ten swój obowiązek. Przypomniał również, że rodzina jest kolebką życia.
W trakcie Mszy św. małżeństwa, szczególnie te, które w tym roku przeżywały jubileusze sakramentu małżeństwa, zaproszone zostały do odnowienia swoich przyrzeczeń.
Na zakończenie Eucharystii bp Antoni Długosz udzielił zgromadzonym w świątyni uroczystego błogosławieństwa.

ZD

Posłuchaj homilii bp Antoniego Długosza:

[audio:https://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2020/12/5rodzina_Dlugosz_homilia_27_12_2020.mp3]
Skip to content