25. Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej

Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej/ fot. Radio Fiat, archiwum

Ewangelia według św. Jana i Księga Ezechiela to zagadnienia, z jakimi zmierzą się uczestnicy tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Lektura Słowa Bożego ma pogłębiać wśród młodzieży świadomość wartości sakramentu Eucharystii. Etap szkolny rozpocznie się 10 marca. Z powodów epidemicznych odbędzie się na platformie online.

Celem konkursu organizowanego przez Katolickiego Stowarzyszenie „Civitas Christiana” jest zachęcenie młodych ludzi do czytania Biblii i wzbudzenie w nich pragnienia, aby żyć Ewangelią. Do pogłębionego studium Pisma Świętego co roku włącza się ok. 30 tys. uczniów z prawie 1,5 tys. szkół ponadgimnazjalnych. – Zainteresowanie konkursem zawsze jest bardzo duże. Zgłoszenia trwają do 26 lutego – mówi Izabela Tyras z częstochowskiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”:

– Pismo Święte to Księga Życia, według której człowiek powinien formować swoje życie. Odczytywać z Niej swoje powołanie i drogę, którą powinien podążać. Od początku przyświeca nam idea poczucia radości Ewangelii. Zaproponowaliśmy formułę konkursową, ale wiemy, że Duch św. również działa. Jeśli zacznie się czytać Pismo Święte, resztę dopełni Duch św.

W tym roku inicjatywie konkursu błogosławi papież Franciszek:

-Papież zachęca do udziału w konkursie. Wzywa młodych, aby w duchu przyjaźni z Jezusem stawali się Apostołami Bożego Słowa. Podkreśla też, że radość Ewangelii jest tym, czego nikt i nic nie jest w stanie nam odebrać.

Konkurs Wiedzy Biblijnej składa się z 3 etapów: szkolnego, diecezjalnego i ogólnopolskiego. Laureaci mają szansę podjęcia studiów w trybie dziennym bez koniecznych rekrutacji na kilkunastu kierunkach kształcenia. Oprócz tego otrzymają atrakcyjne nagrody rzeczowe. Pierwszy etap konkursu rozpocznie się 10 marca i przeprowadzać go będą katecheci z poszczególnych szkół.

ABK