W niedzielę, 14 maja na Jasnej Górze, przed Cudownym Obrazem pojawiła się 26. Pielgrzymka Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym. Mszę św. w intencji pątników odprawił ks. Ryszard Umański.

Ks. Umański zaznaczył, że spotkanie z Matką Bożą w Kaplicy Cudownego Obrazu dla uczestników owej pielgrzymki jest czymś wyjątkowym:

– Od 26 lat przyjeżdża tutaj zorganizowana grupa represjonowanych przez stan wojenny. Dla nich to spotkanie na Jasnej Górze jest bardzo ważne. Towarzyszę im od początku w tych pielgrzymkach. Różne były nastroje tych pielgrzymek, bo nikt o tych ludziach nie pamiętał. Dziś się to zmienia. Kraj ich docenił.

W swoim kazaniu ks. Umański podkreślił, że dla nas, Polaków, Matka Boża od zawsze była bardzo ważna:

– Historia naszego narodu od samego początku jest łączona z Maryją. Ona była i jest naszą Drogą do Chrystusa, jedynego Odkupiciela. Najstarsze polskie świątynie są poświęcone Matce Bożej. „Bogurodzica” przez długi czas była hymnem narodowym. Ziemie nasze usłane są sanktuariami Maryjnymi, kapliczkami z Jej wizerunkiem. Śpiewamy Litanię Loretańską, obrazy Jej wieszamy w domach. Kochamy Matkę.

Kaznodzieja zwrócił się do pątników mówiąc, że historia polskiego narodu w końcu na swoich kartach znalazła miejsce także dla nich. W końcu zaczynają być doceniani za swoje poświęcenie dla ukochanego kraju.

– Jako osoby represjonowane w stanie wojennym, ponoszące koszty tylko dlatego, że kochacie Ojczyznę. W tych latach po stanie wojennym były różne nastroje. Pamiętam, jak przychodziliście tu, do Matki, z wielką radością, a czasem z wielkim niepokojem, że zapomnieli o was. Dziś widzę na waszych piersiach ordery, krzyże. Dziękujmy Bogu, że po tylu latach nasza historia was docenia. To ważne, byśmy mieli bohaterów i czynili przed nimi hołd i dziękczynienie.

– Młodzi ludzie powinni pamiętać o Polsce, dbać o nią i służyć jej całym życiem. – mówił jeden z uczestników pielgrzymki i dodał, że w czasie stanu wojennego był internowany kilkukrotnie — Byłem kilka razy aresztowany. Raz przy składaniu wieńca przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Innym razem słuchałem Mszy św. Jestem całym sercem za Solidarnością. 

Organizatorem pielgrzymki od wielu lat jest Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń Represjonowanych w Stanie Wojennym, której celem jest nie tylko utrwalenie pamięci historycznej, ale przede wszystkim pomoc członkom organizacji w ich aktualnych potrzebach.

Stan wojenny w Polsce został wprowadzony niezgodnie z Konstytucją PRL 13 grudnia 1981 roku na mocy podjętej niejednomyślnie uchwały Rady Państwa z dnia 12 grudnia 1981 roku. O jego wprowadzenie wnioskowała Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego — tymczasowy, niekonstytucyjny organ władzy, a faktycznie nadrzędny wobec konstytucyjnych władz państwowych. Wprowadzenie stanu wojennego na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej poparł Sejm PRL uchwałą z dnia 25 stycznia 1982 roku.

W trakcie trwania stanu wojennego (do 22 lipca 1983 roku) internowano łącznie ponad 10 tys. działaczy związanych z „Solidarnością”, a życie straciło około 40 osób, w tym 9 górników z kopalni „Wujek”, którzy zginęli podczas pacyfikacji strajku 16 grudnia 1981 roku. 6 grudnia 2002 roku Sejm RP przez aklamację uchwalił dzień 13 grudnia Dniem Pamięci Ofiar Stanu Wojennego.

LN

Galeria: Radio Fiat
26. Pielgrzymka Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym

Skip to content