„Urodziny” Matki Bożej, nazywanej też w tradycji polskiej Siewną to jedno z najstarszych chrześcijańskich świąt i jeden z ważniejszych odpustów na Jasnej Górze. Jasnogórska Bazylika jest pod wezwaniem Narodzenia Maryi. 8 września wspominana jest pierwsza papieska koronacja Cudownego Obrazu Matki Bożej z 1717 r., a także rocznica oddania Polski Niepokalanemu Sercu Maryi z 1946 r., której dokonał tu Episkopat Polski pod przewodnictwem Prymasa Augusta Hlonda.

Msza św. odpustowa celebrowana była z udziałem częstochowskiej Kapituły Archikatedralnej, obchodzącej tego dnia swoje święto patronalne. Więcej na ten temat mówi prepozyt Kapituły ks. prof. Teofil Siudy:
– 8 września jest corocznym patronalnym świętem Kapituły Bazyliki Katedralnej. Jesteśmy tutaj jak co roku. 72 lata liczy Kapituła powołana przez papieża Piusa XII w 1951 roku. Od początku w tradycji 8 września przybywamy na Jasną Górę aby przeżyć nasze święto. Towarzysza nam rożne intencje modlitewne. Mamy w tym roku dwie szczególne. Mamy zbliżające się stulecie naszej Archidiecezji oraz peregrynacja kopii obrazu Matki Bożej. Są to bardzo ważne dla nas intencje.

Podczas homilii Ks. podkreślił jakie znaczenie ma to święto, odnosząc się do słów Ewangelii św. Mateusza:
– Powinniśmy pamiętać, że Bóg daje określone misje człowiekowi. Dlatego w dzisiejsze święto kościół daje nam fragment ewangelie św. Mateusza dotyczący przyjścia Syna Bożego. Bóg dał życie Maryi oraz dał jej misje. Misja Maryi było przyniesienie na świat Jezusa.

“Odpust wpisuje się bardzo mocno w rys i dzieje jasnogórskiego sanktuarium, ale to również dzień, który symbolizuje zakończenie sezonu letniego” – przypomina rzecznik Jasnej Góry, ojciec Michał Bortnik:
– 8 września 1717 roku odbyła się koronacja Papieskimi koronami, czyli uznanie czci jaki naród polski oddawał Maryi. Również 8 września 1946 rok to akt poświecenia narodu polskiego Najświętszej Maryi Panny. Także ten dzień jest świętem Matki Bożej Siewnej, wtedy święcimy ziarna na nowy zasiew.

O 18.30 odbędzie się procesja eucharystyczna. Tradycyjnie w święto Narodzenia paulińscy bracia i klerycy ponowią zakonną profesję, składając śluby: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa.

Całość Homilii znajdziemy tutaj

Uroczystość Narodzenia Matki Bożej na Jasnej Górze

Skip to content