Sesja formacyjno-rekolekcyjna dla kapłanów

Jak budować wspólnotę Kościoła? Jaki jest Kościół czasu synodu? Jak przejść od teologicznych założeń do praktycznej realizacji wspólnoty Kościoła w życiu parafii? M.in. na te pytania szukają odpowiedzi uczestniczący na Jasnej Górze w czterodniowym dniowym spotkaniu kapłani – głównie rekolekcjoniści, ojcowie duchowni troszczący się o formację i życie kapłanów w dekanatach i diecezjach, spowiednicy kapłanów i osób konsekrowanych. Doroczną, 32. Sesje formacyjno-rekolekcyjną zorganizowała Komisja Duchowieństwa Konferencji Episkopatu Polski.

Spotkanie na Jasnej Górze służy przede wszystkim odnowie ducha, ale jest też spojrzeniem na ważne zagadnienia, które wiążą się z posługą kapłanów we współczesnym świecie – mówi ks. Wojciech Rzeszowski sekretarz Komisji odpowiedzialny za organizację spotkania:

– To takie połączenie rekolekcji kapłańskich z taką chwilą też na myśl. Program jest tak zbudowany, że większość czasu dnia zajmują nam rekolekcje, więc wspólna modlitwa, rozważania Słowa Bożego, konferencje do kapłanów. A popołudnie jest taka część bardziej refleksyjna, gdzie zapraszamy różnych profesorów różnych dziedzin, którzy dzielą się z nami swoją refleksją, taką już bardziej pogłębioną.

Część sympozjalna poświęcona jest tematowi Kościoła. – Choć Kocioł nigdy nie miał łatwych czasów i zawsze trzeba było się z czymś zmagać, ale teraz widzimy jak dużo się w nim dzieje, jak się zmienia – zauważa ks. Rzeszowski:

– Mamy teraz jakieś takie cywilizacyjne przyspieszenie. Widzimy, że sporo, zwłaszcza osób młodych, gdzieś z tego kościoła odchodzi, albo w tym kościele nie znajduje miejsca, że ta wspólnota kościoła nie zawsze jest taką żywą wspólnotą, jaką by mogła czy powinna być. Więc ta tematyka reflektowania nad kościołem, kościołem takim, jakim sobie go wyobraził sam Pan Bóg, i założył Jezus Chrystus, ale też refleksja nad kondycją współczesnego kościoła, nad naszym miejscem w tym kościele, nad właśnie doświadczeniem tej wspólnoty kościoła, także w tym takim najmniejszym wymiarze jakichś pojedynczych wspólnot czy parafii. To są ważne tematy, nad którymi będziemy chcieli się zastanawiać.

Konferencje rekolekcyjne głosi ks. Marek Gancarczyk prezes Fundacji Opoka, wieloletni redaktor “Gościa Niedzielnego”. – Czy Bóg może na nas księży jeszcze liczyć? – to pytanie, które stawiam współbraciom w kapłaństwie – mówi rekolekcjonista:

– Myślę, że kilka rzeczy jest dla nas ważnych. Oczywiście oprócz wierności to jest odwaga. Drugi element niezwykle istotny to trzymanie się prawdy. Prawdy Bożej prawdy, która od wieków jest w Kościele. Oczywiście ta odwaga, ona bardzo mocno związana jest z prawdą, bo świat nie bardzo chce słuchać prawdy, a też głoszenie jej wymaga ogromnej odwagi.

Czterodniowe spotkanie zakończy się w czwartek, 1 lutego.

 

Źródło: Biuro Prasowe @JasnaGóraNews
MS/Radio Jasna Góra

Skip to content