Warszawska 311. Pielgrzymka Piesza wyruszyła w drogę w sobotę 6 sierpnia i wkrótce dotrze do celu, którym jest klasztor na Jasnej Górze. Wśród grup pielgrzymujących, tradycyjnie są też Błękitno-Biali z Częstochowy, którym przewodniczy ks. Marek Olejniczak.

W trzecim dniu pątnicy wyruszyli z Michałowic/Stamirowic, jak relacjonuje ks. Marek Olejniczak, mają za sobą już około 100 km:

– Teraz idziemy do Gostomi z Michałowic/Stamirowic. To jest taka miejscowość, składająca się z 20-30 domów nad stawem rybnym. Tak malowniczo się idzie wśród drzew w tej miejscowości. A z Gostomi do Nowego Miasta nad Pilicą. Na rynku będzie Msza św., którą ksiądz biskup będzie odprawiał.

Nowe Miasto nad Pilicą ma patrona, którym jest o. Honorat Koźmiński, o którym wspomina ks. Marek Olejniczak:

– Natomiast Nowe Miasto jest miejscem brata Honorata, to jest ten brat, który założył w Polsce zakony bezhabitowe. To było w czasie zaborów, zakony były zakazane i Honorat poprzez kierownictwo duchowe proponował osobom, które chciały się zaangażować, wykazywały powołanie do takiej apostolskiej pracy. Działalność jakby w ukryciu, żeby nie iść w oczy władzy carskiej i to chwyciło, powstało kilkadziesiąt takich zakonów, nawet męskie były bezhabitowe, bez stroju duchownego. One teraz już nie działają, jakby wymarły i zostały tylko żeńskie tzw. Honoratki, od św. Honorata.

Przed grupą Błękitno-Białą do samej Częstochowy do pokonania zostało jeszcze około 160 km. Trzeciego dnia do przejścia pątnicy mają 35 km. Ks. Marek Olejniczak podkreśla, że ten dzień dla pielgrzymów jest bardzo ciężki:

– Do Gapinina zawsze przychodzimy tacy mocno zmarnowani, bo po Nowym Mieście przekraczamy Pilicę i wchodzimy w lasy, a te lasy są mocno piaszczyste. Te lasy nie są łatwe do przejścia, bo ten grunt jest trochę sypki i noga trochę jakby grzęzła w tym piasku. Te odcinki po Nowym Mieście są długie, wchodzimy na miejsce noclegowe i pielgrzym jest dość mocno zmarnowany.

311. Warszawska Pielgrzymka Piesza ma planowo dotrzeć na Jasną Górę w najbliższą niedzielę 14 sierpnia, w godzinach popołudniowych.

Skip to content