55 tys. złotych dla misjonarzy w Peru

Misjonarze w Peru/źródło fot. archiczest.pl

Metropolita częstochowski abp Wacław Depo ogłosił 13 maja zbiórkę pieniędzy na rzecz pomocy dla misjonarzy pracujących w pogrążonym w epidemii koronawirusa Peru. Mowa o dwóch duchownych z archidiecezji częstochowskiej – ks. Kamilu Tokarzu oraz ks. Rafale Kipigrochu. Mimo że zbiórka miała zakończyć się ostatniego dnia maja, nadal wpływały kolejne ofiary.

Udało się zebrać ponad 55 tys. zł. Pierwsza transza została już przekazana za pośrednictwem Wikariatu Apostolskiego San José del Amazonas, do potrzebujących kapłanów. O sytuacji w krajach misyjnych mówi ks. Jacek Gancarek, kierownik referatu misyjnego, delegat abp. ds. misji i dyrektor papieskich dzieł misyjnych archidiecezji częstochowskiej:

– Sytuacja w krajach misyjnych jest bardzo trudna. Wiemy, że występuje tam wiele problemów, które widać na co dzień. Największe zagrożenia dotykają Afrykę, gdzie są takie choroby, jak Ebola, Malaria czy AIDS, dziesiątkujące mieszkańców. Dochodzi do tego głód i bezrobocie. W Afryce śmiertelność jest tak duża, że średnio na pięcioro dzieci, które się tam rodzi, dwójka od razu umiera – opisuje duchowny.

Do trudów codziennej, trudnej egzystencji w krajach afrykańskich, Ameryki Łacińskiej i Azji dochodzi pandemia koronawirusa.

– W Afryce oraz innych biednych rejonach Ameryki czy Azji, nie ma prawie żadnych środków medycznych, które byłyby ratunkiem dla tych ludzi. Stąd tak wysoka zachorowalność i śmiertelność. Istotne jest, aby nie być na tę krzywdę obojętnym, a Kościół powinien okazywać miłosierdzie i stanowić pierwszą rękę, która pomaga najbardziej potrzebującym – dodaje ks. Jacek Gancarek.

Dzięki pomocy ze strony archidiecezji misjonarze mogli bezpośrednio wesprzeć tych, którzy zostali bez środków do życia.

BNO

Skip to content