70 lat modlitwy pokoleń na Jasnej Górze

W tym roku w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi (piątek, 8 grudnia) mija 70 lat od powstania Apelu Jasnogórskiego. Nazywana przez św. Jana Pawła II „Modlitwa polskich serc”, po raz pierwszy została odmówiona w 1953 roku.

Okrągły jubileusz uświetnił koncert „Modlitwa Pokoleń”, podczas którego wystąpiły gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Wśród nich była m.in. aktorka Stanisława Celińska, która wykonała premierową piosenkę z własnym tekstem. Jak dodała: stworzenie tego było dla niej osobistym świadectwem.

– Jestem wzruszona, to miejsce jest naprawdę święte i natchnione. Kiedy był pierwszy Apel Jasnogórski, miałam wtedy sześć lat. I chyba wtedy (a może chwileczkę później) przyjeżdżałam tu z babcią. Rano wstawałyśmy na odsłonięcie obrazu. Nie zapomnę tego momentu, jak powoli się odsłaniała cudowna twarz… Teraz miałam to szczęśliwe natchnienie, że napisałam sama tekst dla Maryi, jakby w podzięce za Jej opiekę, której doświadczam od dziecka. Dla mnie ma to ogromne znaczenie – powiedziała aktorka.

Kierownikiem muzycznym koncertu był Marcin Pospieszalski. Artysta przyznał, że Jasna Góra oraz Apel są częścią jego życia od lat dziecięcych.

– Jestem związany z Jasną Górą i z Apelem od urodzenia. Tata był związany z całym środowiskiem, które współtworzyło Apel. Ojciec Tomziński był świadkiem na ślubie moich rodziców. Także osoby, które były zaangażowane w ten pierwszy historyczny Apel Jasnogórski, były nam bliskie. Często przychodziliśmy tu z Mateuszem, moim bratem. Mieliśmy wtedy 8-10 lat i dostawaliśmy taki przywilej, że ojcowie pozwalali nam wejść tam, gdzie grali trębacze. To było niesamowite przeżycie – wspominał Marcin Pospieszalski.

O. Michał Legan, kierownik Redakcji Audycji Katolickich TVP przypomniał historię oraz motyw, jaki zapoczątkował Jasnogórskie Apele.

– Bardzo mała grupa wiernych i ojców Paulinów spotkała się wtedy w Kaplicy Matki Bożej o 21:00, żeby się modlić za Ojczyznę, szczególnie w kontekście uwięzienia Prymasa. Od tego momentu mija 70 lat i z tej okazji zorganizowano bardzo uroczysty, telewizyjny koncert, będący swoistą jubilerską robotą. W samym centrum tego koncertu był największy klejnot, czyli właśnie Apel Jasnogórski o 21:00, obudowany jakby mniejszymi klejnotami, takimi, jak najpiękniejsze pieśni Maryjne i najbardziej wzniosłe modlitwy do Matki Bożej – mówił o. Legan.

Jednym z pierwszych mediów w Polsce, które transmitowało modlitwę apelową z Jasnej Góry, było Radio Fiat. Od tamtego czasu rozgłośnia każdego wieczoru łączy się z Kaplicą Cudownego Obrazu Matki Bożej, aby umożliwić swoim słuchaczom uczestnictwo w Apelu z duchowej stolicy Polski.

BNO

Skip to content