Bazylika Archikatedralna Świętej Rodziny, fot. Radio Fiat

29 października 1950 roku, czyli w Uroczystość Chrystusa Króla, bp Teodor Kubina dokonał uroczystej konsekracji częstochowskiej katedry. Katedry, która swoją historią sięga 1901 roku, kiedy to rozpoczęto jej budowę, a która obecnie cieszy, piękniejąc z dnia na dzień.

W tym roku w najbliższy czwartek wspólnie będziemy przeżywać 70. rocznicę poświęcenia Bazyliki Archikatedralnej. Jak mówi metropolita częstochowski abp Wacław Depo, poświęcenie bazyliki było w życiu bp. Kubiny czymś, na co bardzo wyczekiwał.

– On chorując już wcześniej, miał prośbę do Matki Bożej, żeby mógł doczekać 25-lecia swojej sakry biskupiej oraz konsekrować świątynię katedralną. Mimo ciężkiej i trudnej choroby przeżył oba te wydarzenia – mówił abp Wacław Depo.

Dzień ten jest także okazją do świętowania 95. rocznicy utworzenia diecezji częstochowskiej, która miała miejsce 28 października w 1925 roku. Została ona ustanowiona przez papieża Piusa XI, który wydał bullę „Vixdum Poloniae unitas”, tworząc nowy podział administracyjny Kościoła w Polsce.

– Nasza dzisiejsza archidiecezja sięgała wtedy po Sosnowiec i Wieruszów, które są dziś osobnymi diecezjami: sosnowiecką oraz kaliską. Teren był bardzo rozległy, a kapłanów zaledwie dwustu kilkudziesięciu. Wtedy wcale nie było łatwo podjąć się trudu apostolskiej pracy na tym obszarze – dodał metropolita częstochowski.

Przypomnijmy, że z końcem sierpnia zakończono pierwszy etap remontu częstochowskiej archikatedry. Zakres prac objął m.in. renowację dachu, elewacji zewnętrznej, i zabytkowych schodów. Wewnątrz budowla otrzymała zupełnie nowe ogrzewanie, posadzkę oraz nagłośnienie.

BNO

Skip to content