70. rocznica Apelu Jasnogórskiego

Drugi dzień sympozjum pod tytułem „Apel Jasnogórski obecnością, pamięcią i czuwaniem z Maryją Królową Polski” w 70. rocznicę zainicjowania Apelu Jasnogórskiego, rozpoczęto Mszą św, a spotkanie, tak jak dnia poprzedniego, miało miejsce w Kaplicy Różańcowej na Jasnej Górze.

O. Grzegorz Prus dyrektor Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego podkreśla, że w sympozjum zaangażowanych jest wiele osób:

– Mieliśmy wczoraj okazję gościć abp. Wacława Depo, który jest przez wszystkich kojarzony jako człowiek Apelu Jasnogórskiego, co bardzo mnie cieszy. Gościmy również inne ważne postacie, między innymi prof. Janusza Królikowskiego z Tarnowa, ks. prof. Jana Przybyłowskiego oraz prof. Monikę Przybysz z Warszawy. Trudno wszystkich wymienić, a każdy z prelegentów jest ważny.

O. Michał Legan przybliża, jak ważne w historii Jasnej Góry jest to spotkanie:

– Jest to być może jedno z najważniejszych w historii Polski wydarzeń, ponieważ jeśli się przyjrzymy temu, co wokół nas się dzieję i na rozkwit Jasnej Góry, który obserwujemy, to być może jesteśmy świadkami momentu ważniejszego niż potop , ponieważ wtedy ukonstytuował się mit Jasnej Góry, a teraz trzeba się z nim zmierzyć i odkryć czy Jasna Góra jest w stanie unieść historycznie ciężar, który na niej spoczywa. Czyli przenieść wiarę i Ewangelię na przyszłe pokolenia w czasach niezwykle przełomowych. Myślę, że jesteśmy świadkami największego rozkwitu Jasnej Góry, ponieważ nigdy nie było tak dużo ludzi, tak barwnie, pięknie oraz intensywnie. To moment, kiedy to w naszych rękach jest przyszłość. Jest to więc wielkie zadanie i nie można go zmarnować.

Ks. Jarosław Grabowski, redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego Niedziela wyjaśnia jakie znaczenie ma sympozjum oraz sama modlitwa Apelu Jasnogórskiego:

– Dla mnie ma znaczenie przede wszystkim bardzo emocjonalne, ponieważ jestem częstochowianinem i od dziecka uczestniczyłem w Apelach Jasnogórskich, które śledziłem z uwagą oraz dostrzegałem wartość tych rozważań. Poza faktem, że Apel jest jedną wielką narodowa modlitwą, to również jest wspólną katechezą narodową. Myślę, że teraz ze względu na ogólną dostępność w telewizji czy innych mediach, milionowe rzesze oglądających, słuchających, a tym bardziej prowadzących apel zobowiązuje do tego, aby katecheza była katechezą wyjaśniającą wszystko to, co powinniśmy wiedzieć o Matce Bożej, a o której wciąż wiemy niewiele i należy ta wiedzę pogłębiać poprzez rozważania.

Ks. Grabowski odpowiada czy modlitwa “medialna”, może być dobrym narzędziem ewangelizacyjnym:

– Jest bardzo skutecznym narzędziem ewangelizacji, chcę też podkreślić codzienność Apelu Jasnogórskiego, co jest wezwaniem i gotowością, a właśnie taka powinna być relacja z Panem Bogiem. Systematyczna, trwała i codzienna, nie tylko wtedy kiedy nam się przypomni. To dobra lekcja ewangelizacyjna dla wszystkich, że wiara wymaga wytrwałości i wierności na wzór wierności i systematyczności jakim jest Apel Jasnogórski.

O. Prus podkreśla, że Apel Jasnogórski jest wizytówką Jasnej Góry w Polsce i na świecie:

– W pewnym sensie jest to wizytówka, ale bardziej skłaniam się ku niegdyś zasłyszanej nazwie, że jest to taki puls dnia dla Polaków i ludzi wierzących w Polsce, bo oczywiście każdy to kojarzy. Są tez pewne inne rzeczy z Jasną Górą kojarzone, takie jak obraz jasnogórski, widok z wieży czy fanfary. Jest to więc w jakiś sposób wizytówka, ale o znacznie głębszym znaczeniu niż taki rodzaj identyfikatora, ponieważ tutaj sięgamy głęboko w modlitwę całego narodu katolickiego.

O. Legan odpowiada na pytanie, co należy zrobić z takim skarbem, z jakim mamy do czynienia na Jasnej Górze:

– Trzeba się długo zastanowić oraz rozmawiać, bardzo poważnie przemyśleć ten temat. Za 20 lat może się okazać, że nie udało nam się tego skarbu przekazać kolejnemu pokoleniu i będziemy temu winni przed Bogiem oraz historią, więc dlatego ten namysł.

Patronat honorowy nad konferencją objął metropolita częstochowski abp Wacław Depo, przewodniczący Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski, a jego organizatorem jest Jasnogórski Instytut Maryjny.

Posłuchaj homilii bp. Jana Wątroby tutaj

EG
Fot: Radio Fiat

Skip to content