6 stycznia ulicami Częstochowy przeszedł Orszak Trzech Króli. W tym roku przemarszowi przyświecało hasło „W Jasełkach leży!”. Przed wyruszeniem orszaku na Jasną Górę, odprawiona została Msza św. w Archikatedrze Świętej Rodziny, której przewodniczył abp Wacław Depo.

Metropolita Częstochowski zaznaczył, że Chrystus, Syn Boga przyszedł na świat jako niewinne dziecko, na dodatek w ubogiej stajni. Trzem królom udało się Go rozpoznać i złożyć pokłon. 6 stycznia to dzień, w którym wierni także kłaniają się Jezusowi:

– Z pokorą pochylamy się nad tajemnicą narodzin Boga jako dziecka, bo przecież Bóg mógł wybrać różne sposoby pojawienia się w świecie, jako już Pan, władca i król. Wtedy byśmy przed Nim się raczej lękali. A tutaj nagle podchodzimy do nowo narodzonego Jezusa, jako małego, bezradnego dziecka. I dlatego akurat w tym samym duchu dzisiaj odbieramy, że ten pokłon Chrystusowi dajemy poprzez dar naszych dzieci i ofiarowujemy je Bogu, tak jak w sakramencie chrztu. Poświęcamy je Bogu także po to, żeby do Boga mówić Ojcze, bo tego nauczyliśmy się przez Chrystusa.

Duchowny podczas homilii podkreślił, że 6 grudnia święci się mirrę i kadzidło, natomiast złotem są dzieci, które przyszły wraz ze swoimi rodzinami do świątyni, by wielbić swoją obecnością Najwyższego:

– To jest prawdziwe złoto. Złoto związane nie z posiadaniem, ale z dzieleniem się miłością. I to jest istota dzisiejszego dnia i naszego wzajemnego pielgrzymowania drogami naszych miast i wiosek.

Abp Depo wyjaśnił, że postawa mędrców ze Wschodu uczy nas, jak rozpoznawać Mesjasza i przyjmować Go do swoich serc, ogłaszając jedynym Panem i Zbawicielem. Wielką łaską i darem jest móc przynależeć do Kościoła poprzez sakramenty, które zostały nam ofiarowane:

– Dziękujmy Bogu za dar życia, a przede wszystkim za dar, jak już podkreśliłem, naszego zanurzenia w tajemnicy chrztu w życie wewnętrzne Boga. I po to piszemy dzisiaj kredą na drzwiach trzy litery imionami mędrców: Kacpra, Melchiora i Baltazara, abyśmy pamiętali, że tak jak oni uwierzyliśmy w Chrystusa i Chrystusowi. Tak jak oni winniśmy być gotowi na przyjęcie znaku od Boga i pójść za Nim.

Metropolita Częstochowski przywołał opowiadanie o czwartym królu, który wędrując w poszukiwaniu Mesjasza czynił wiele dobra. W dniu swojej śmierci ze smutkiem stwierdził, że nie udało mu się złożyć pokłonu Jezusowi. Wówczas Syn Boga zwrócił się do niego z krzyża na Golgocie mówiąc, że ten wielbił Go poprzez swoje serce, otwarte na drugiego człowieka. Abp Depo w kontekście przywołanego tekstu zwrócił uwagę na to, że nawrócenie nie powinno być jednowymiarowe. Powinniśmy pamiętać, że w drugim człowieku przejawia się sam Jezus:

– Chcemy dzisiaj stawać się takimi ludźmi, którzy nie przeliczają w miłości, w poświęceniu siebie nawzajem, bo to wszystko jest nie tylko wobec ludzi – i tych najbliższych i dalszych – ale wobec samego Jezusa.

Głównym organizatorem Orszaku Trzech Króli w Częstochowie było Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Ks. Kamil Cudak – asystent diecezjalny KSM archidiecezji częstochowskiej – nadmienił, że orszak, który wyruszył tuż po Mszy św. spod archikatedry, w tym roku nosił znamiona zbliżającej się peregrynacji kopii Cudownego obrazu Matki Bożej oraz 100. rocznicy utworzenia archidiecezji:

– Orszak Trzech Króli w tym roku w naszej archidiecezji to przede wszystkim skupienie się na oddaniu pokłonu Bożemu Dziecięciu w świetle zarówno peregrynacji kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej po parafiach naszej archidiecezji. To jest takie duchowe przygotowanie do tego wydarzenia, czego wymownym znakiem i symbolem jest to, że orszak zmierza właśnie na Jasną Górę i tam przed Bazyliką Jasnogórską będzie ten pokłon Trzech Króli, a jednocześnie już mamy z tyłu głowy już jubileusz stulecia powstania naszej diecezji. To też są dwa ważne wydarzenia, które najwyraźniej oddziałują na ten orszak i jego charakter. Przed pochodem będą niesione korony, też jako symbol Matki Bożej Częstochowskiej.

W organizację włączona była również siostra Millena ze Zgromadzenia Sióstr św. Józefa. Wyraziła ogromną wdzięczność przede wszystkim względem młodzieży, która włożyła wiele serca w wydarzenie:

– Cieszymy się, że razem możemy z młodzieżą, z naszym miastem świętować ten wielki dzień Objawienia Pańskiego. Każdy z nas idzie za gwiazdą, każdy z nas ma piękne wartości i oby zawsze nam one przyświecały. Przy tej okazji bardzo serdecznie dziękuję, ludziom młodym, są klasy mundurowe, schole, harcerze, Święta Rodzina z Nazaretu. Wszyscy chcą podkreślić ważność tego dnia. I przy tej okazji bardzo serdecznie dziękuję dyrektorom szkół, nauczycielom, katechetom, rodzicom. Wszystkim jesteśmy bardzo wdzięczni.

Orszak Trzech Króli to największe na świecie Jasełka wystawiane w przestrzeni publicznej. Scenariusz oparto na ewangelicznym przekazie – podążający za gwiazdą mędrcy oraz towarzyszący im świta idą złożyć pokłon Synowi Bożemu w ubogiej stajence. W Częstochowie przemarsz ulicami wprost na Jasną Górę organizowany jest od 2011 roku.

Skip to content