Abp Depo: Jesteśmy w samym środku zdobywania lub utracenia wolności…

Uroczysta Msza św. w Bazylice Archikatedralnej Świętej Rodziny w intencji Ojczyzny była jednym z centralnych obchodów Święta Niepodległości w Archidiecezji Częstochowskiej. W 103. rocznicę odzyskania wolności przez Polskę Eucharystii przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

W Mszy św. wzięli udział mieszkańcy Częstochowy z najróżniejszych środowisk, a także poczty sztandarowe policji, straży miejskiej, straży pożarnej oraz Wojska Polskiego. Jak powiedział abp Wacław Depo, dbanie i dziękowanie za wolną Ojczyznę to obowiązek zarówno zbiorowy, jak i indywidualny.

– Kiedy mówimy o Ojczyźnie i o Polsce, jako naszej matce, która nas zrodziła, wykarmiła oraz wychowała w tradycji naszych przodków, musimy odnieść się do Czwartego Przykazania Bożego: „Czcij ojca swego i matkę swoją”. Wtedy dopiero możemy zrozumieć, że wymiar ziemski jest bardzo ściśle powiązany z wymiarem religijnym. Dlatego też odpowiedzialność przed Bogiem za losy Ojczyzny to zadanie każdego z nas – mówił metropolita częstochowski.

W homilii abp Depo rozważał m.in. słowa, mające swoje źródło w krakowskiej szkole historycznej z przełomu XIX i XX wieku, które mówią, że Polskę zgubiły trzy wolności.

– Pierwsza to wolność wetowania kraju do sprzeciwu jednostek do prawa ogółu szukającego dobra wspólnego, co miałoby być prawem demokracji. Druga to wolność bezczelnego oszukiwania całego Narodu poprzez media i sposób myślenia. Trzecia to wolność zniesławiania, oczerniania jednostek i bezczeszczenie świętości narodowych oraz hańbienie wszystkiego, co wartościowe, polskie i katolickie. Jesteśmy w samym środku zdobywania lub utracenia wolności – głosił abp Depo.

Po Mszy św. zakończonej pieśnią „Boże, coś Polskę”, w asyście pocztów sztandarowych zgromadzeni w Archikatedrze udali się na przemarsz ulicami Częstochowy. Szli całymi rodzinami, niosąc polskie flagi i narodowe symbole. Wśród nich była m.in. Monika Fajer, prezes Solidarnej Polski Okręgu 28.

– Powinniśmy mieć patriotyzm głęboko w sercu. Jestem dumna z tego, że do Archikatedry przyszło tak wiele osób. Chciałabym podziękować wszystkim, którzy zebrali się tutaj w tak licznym gronie. Dziękuje dzieciom i młodzieży oraz Wojsku Polskiemu – mówiła Monika Fajer.

Jak dodała poseł Lidia Burzyńska, radosne obchody 103. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę należy zawdzięczać naszym przodkom oraz Bogu.

– Musimy pamiętać, że od początku powstania historii naszej Ojczyzny Bóg był zawsze z nami, zarówno w chwilach radości, troski, jak i wtedy, gdy Polacy oddawali życie za to, aby nasze współczesne społeczeństwo mogło żyć w wolnej i niepodległej Polsce – powiedziała Lidia Burzyńska.

W celebrowaniu Święta Niepodległości uczestniczył również poseł Mariusz Trepka, który w kontekście ostatnich wydarzeń przypomniał, że wolność i niepodległość są kruche i mogą być zachwiane.

– Powinniśmy pamiętać i przekazywać tę wiedzę następnym pokoleniom, aby nigdy Polska nie straciła wolności. To, co dzieje się na wschodniej granicy pokazuje kruchość tej niepodległości – skomentował poseł.

Uczestnicy patriotycznego marszu ulicami Częstochowy złożyli kwiaty pod pomnikiem pod pomnikiem św. Jana Pawła II na Placu Daszyńskiego.

BNO

 

>>Cała homilia abp. Wacława Depo<<

 

Skip to content