Abp Depo: Każdy z nas musi się znaleźć w tajemnicy przebitego boku Jezusa

16 kwietnia miała miejsce wyjątkowa uroczystość – Niedziela Miłosierdzia. W tym dniu, w Dolinie Miłosierdzia, licznie zgromadzeni wierni odmówili wspólnie Koronkę do Bożego Miłosierdzia, a następnie uczestniczyli w Eucharystii, którą sprawował metropolita częstochowski, abp Wacław Depo.

– Powinniśmy być wdzięczni Bogu, ze św. Jan Paweł II w 2000 r. nazwał tę drugą niedzielę w Wielkanocy Niedzielą Miłosierdzia, podkreślając ten przymiot, który jest drugim imieniem miłości – podkreślił abp Depo. – Dlatego nie dziwimy się, że drugą encyklikę, którą napisał na początku swojego pontyfikatu (30.11.1980) była o Ojcu bogatym w Miłosierdzie. Jednocześnie padło tam wyrażenie, że poza Miłosierdziem Bożym, które objawia miłość Ojca i Syna w Duchu Świętym nie ma dla człowieka nadziei. Jest tak, ponieważ człowiek nie przyzna się do zła i grzechu, przez co o własnych siłach nie jest w stanie pokonać wyzwań, lęków i zagrożeń, które przynosi życie. Dlatego niech Miłosierdzie Boże będzie ponad nami i zwycięża.

Chrystus powiedział do św. Faustyny, że w dniu Święta Bożego Miłosierdzia, tj. w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, ,,otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski; niech się nie lęka zbliżyć do mnie żadna dusza, chociażby jej grzechy były jako szkarłat”. Abp Depo zaznaczył, że ,,inicjatywa miłości przebaczającej należy do Jezusa”, dlatego warto się do Niego uciekać, szczególnie w tym dniu:

– Obraz namalowany na prośbę św. Faustyny Kowalskiej pokazuje, że inicjatywa Miłosierdzia (także miłości przebaczającej) należy do Niego i w Nim musimy znaleźć swoje miejsce. Stąd ręka, która błogosławi nas, a jednocześnie wskazuje na przebite serce, jako źródło Eucharystii i Chrztu Świętego. To jest nasze bogactwo i mądrość.
Podczas homilii Metropolita Częstochowski, nawiązując do Słowa Bożego, zauważył, że światu konieczne było zwątpienie niewiernego Tomasza:
– Potrzebny był wówczas wspólnocie Apostołów, a nam dzisiaj – przysłowiowy kryzys wiary Tomasza. Stał się on podstawą nowego spotkania z Jezusem, albowiem wiara w Chrystusa jest czymś więcej, niż tylko suchym stwierdzeniem i podsumowaniem faktów, że był prorokiem potężnym w słowie i czynie wobec Boga i całego ludu.
Obecnie świat przechodzi swego rodzaju kryzys wiary. Coraz więcej osób odchodzi z Kościoła – zamiast szukać w nim schronienia dla duszy, coraz bardziej zatapiają się w sidła grzechu. Abp Depo stwierdził, że sam fakt zmartwychwstania jest darem Bożym:
– Wiara w Chrystusa zmartwychwstałego jest przede wszystkim darem Boga i dowodem tych rzeczywistości, których nie widzimy. Jednocześnie jest ona odpowiedzią człowieka, dokonującą się poprzez wewnętrzne zmaganie. W tym ludzkim zmaganiu zawsze chodzi o prawdziwy kształt naszej wiary – mówił duchowny.

Inspiracją  dla ustanowienia Święta Miłosierdzia Bożego  było pragnienie  samego Jezusa, które przekazała św. s. Faustyna. W wielu objawieniach Chrystus określił nie tylko miejsce święta w kalendarzu liturgicznym Kościoła, ale także motyw i cel jego ustanowienia, sposób przygotowania i obchodzenia oraz wielkie obietnice. Największą z nich jest łaska „zupełnego odpuszczenia win i kar”.

LN

Galeria: Radio Fiat
Abp Depo: Każdy z nas musi się znaleźć w tajemnicy przebitego boku Jezusa

Skip to content