Abp Depo: Męczeństwo jest najwymowniejszym dowodem prawdziwości wiary chrześcijańskiej

W parafii św. Wojciecha w Częstochowie miejsce miała uroczysta suma odpustowa, połączona z jubileuszem 10-lecia częstochowskich Rycerzy Kolumba. Eucharystię w tym dniu sprawował metropolita częstochowski, abp Wacław Depo.

Wraz z Metropolitą Częstochowskim, przy ołtarzu stanęli przedstawiciele duchowieństwa, z proboszczem parafii ks. Ryszardem Umańskim na czele, a w świątyni zgromadziło się wiele osób życia konsekrowanego, członkowie wspólnot, liczni parafianie oraz wcześniej wspomniani — Rycerze Kolumba. Jak powiedział abp Wacław Depo, św. Wojciech jest dla nas wszystkich ważnym wzorem:

– Niewątpliwie, św. Wojciech jest przykładem, że każdy, kto w Chrystusa uwierzy, musi się zgodzić na swój własny krzyż. A że Jego krzyż wiązał się z przepowiadaniem Ewangelii po krańce ówczesnej Europy i śmierć męczeńską dowodzi, że te ziemie zostały zdobyte przez Chrystusa. Stąd dziś orędujemy do św. Wojciecha, żeby nas umacniał w naszym świadectwie wiary.

Ks. Umański nadmienił, iż nasza Ojczyzna powstała na podłożu wiary chrześcijańskiej, którą głosił i za którą zginął św. Wojciech, notabene jeden z patronów Polski:

– Św. Wojciech to patron naszej parafii. On przyniósł wiarę do Polski. Ponadto, prawdopodobnie odprawił pierwszą Mszę św. na tych ziemiach. Budował nasza Ojczyznę na fundamencie wiary w Jezusa Chrystusa. Działo się to ponad 1000 lat temu, dziś, gdy te fundamenty są podważane, warto to podkreślić, że Polska powstała na tym gruncie

W wygłoszonej homilii abp Depo przypomniał sylwetkę św. Wojciecha i zwrócił uwagę na rolę, jaką odegrał on w historii Polski i historii polskiego Kościoła. Ponadto podkreślił, że święty wciąż czuwa nad Ojczyzną:

– Jego [św. Wojciecha] niezwykłym darem opatrzności jest, że przy relikwiach modlił się św. Jan Paweł II, papież Słowianin. Dlatego przypomnijmy słowa, które wypowiedział w czerwcu 1979 r. ,,Czyż Chrystus tego nie chce, czy Duch Święty tego nie rozrządza, aby papież Słowianin teraz odsłonił chrześcijańską jedność Europy, na którą składają się dwie tradycje — zachodu i wschodu”.

Metropolita Częstochowski wiele mówił także o tym, jak ważni są Rycerze Kolumba dla Kościoła Katolickiego. Nadmienił, iż najważniejsze ich zasady wypływają z Pisma Świętego:

– Dziękujemy dziś Bogu za tę bratnią organizację mężczyzn, opartą na czterech filarach: miłosierdzia, jedności, braterstwa i patriotyzmu. Są one owocem Ewangelii Jezusa Chrystusa. Ta Ewangelia jest stałym, idącym wołaniem o prawdę o człowieku.

Rycerze Kolumba współpracują z księżmi, wspierając ich w pracy ewangelizacyjnej na rzecz Kościoła i parafii. Kapelani pełnią niezastąpioną rolę w posłudze sakramentalnej dla mężczyzn i ich rodzin. Podczas poniedziałkowej Mszy św. odpustowej został poświęcony sztandar Rycerzy Kolumba. – Nasze zgromadzenie stale się rozrasta – zaznaczył Franciszek Nowak, delegat rejonowy Rycerzy Kolumba w rejonie częstochowskim i dodaje – Dziesięciolecie naszej Rady. W ciągu tych lat mieliśmy różne okresy – trudniejsze i łatwiejsze. Teraz współpraca świetnie nam się układa. Obecnie jest nas 60, a było nas 30. Podwoiliśmy się, choć wielu z nas odeszło, w sposób naturalny. Za tych Rycerzy się modlimy.

Członkami Rycerzy Kolumba mogą być mężczyźni, którzy ukończyli 18 lat i są praktykującymi katolikami, pozostającymi w duchowej łączności ze Stolicą Apostolską.

LN

Galeria: Radio Fiat

Abp Depo: Męczeństwo jest najwymowniejszym dowodem prawdziwości wiary chrześcijańskiej

Skip to content