W kościele św. Wojciecha Męczennika w Krzętowie miała miejsce suma odpustowa wraz z udzieleniem sakramentu bierzmowania. Eucharystię w tym dniu sprawował abp Wacław Depo.
Metropolita Częstochowski zauważył, że podczas sakramentu bierzmowania młodzi ludzie świadomie wyrażają swoją wiarę w Chrystusa, prosząc o udzielenie darów Ducha Świętego, w przypadku wcześniejszych sakramentów byli, jak sam stwierdził, „podprowadzani” do kościoła, by im ich udzielono:
– Oni wyrażają wiarę, odpowiadając na pytania Kościoła, ale to jest świadome i wolne już ich wybieranie – opowiedzenie się po stronie Chrystusa. W przypadku Chrztu św, czy Komunii byli jedynie podprowadzani. Ten sakrament przyjmują w pełni świadomie.
Ks. Marek Rozworski, proboszcz parafii św. Wojciecha Męczennika w Krzętowie zdradził, że do sakramentu bierzmowania przystąpiło w tym roku 12 osób – 8 chłopców i 4 dziewcząt. Grupę określił mianem „specyficznej”:
– Młodzież przygotowywała się od klasy szóstej. To specyficzna grupa, bo przygotowywała się jeszcze w czasie pandemii. Pokazujemy im ten kościół właściwie od początku. Ostatni rok to były spotkania w kościele, jednak pozostaje problem tego, co zostało w głowach tych ludzi po pandemii.
– Nie ma Kościoła bez Chrystusa i nie ma dojścia do Chrystusa poza Kościołem – głosił podczas homilii abp Depo – Tego nas uczył Jan Paweł II, Benedykt XVI i dzisiaj Franciszek. Dlatego jesteśmy teraz świadkami ostatniego spotkania na Węgrzech Franciszka, który za hasło pielgrzymki obrał sobie mocne hasło: „Chrystus naszą przyszłością”, ale do Chrystusa idziemy poprzez Kościół. Dlatego trzeba nam bronić kościoła, bo to my jesteśmy.
Metropolita Częstochowski zwrócił również uwagę na fakt, iż problem coraz mniejszej liczby powołań to problem całego Kościoła, a nie tylko duchowieństwa. Wszyscy powinniśmy się czuć odpowiedzialni i wzajemnie wspierać, szczególnie poprzez modlitwę:
– Brak nam modlitwy i wiary w Kościół. Gdy mówimy o powołaniach kapłańskich czy zakonnych, to nie Bóg jest winien tego, że mamy jedynie 24 kapłanów, po 6 latach studiów. 10 lat temu było ich ok. 150. jeśli nie będziemy wzajemnie dźwigać się, kto kogo będę posyłać do parafii. I do tego potrzebne są dary Ducha Świętego.
Parafia św. Wojciecha w Krzętowie została powołana w 1986 roku. 19 września 2020 r. do kościoła bp Andrzej Przybylski wprowadził uroczyście relikwie ex ossibus (z kości) patrona kościoła i parafii, przekazane przez abp. Wojciecha Polaka, metropolitę gnieźnieńskiego i prymasa Polski. Decyzja o przekazaniu relikwii zapadła w 2019 roku, a 12 września 2020 roku proboszcz ks. Marek Rozworski z delegacją parafian, odebrał relikwie z rąk Prymasa w bazylice prymasowskiej w Gnieźnie.
LN
Galeria: Radio Fiat