Abp. Depo: Obyśmy wiernie szli drogą wiary Kościoła w Eucharystię!

Kilkanaście tysięcy wiernych przeszło częstochowskimi alejami w procesji Bożego Ciała, które przypada w tym roku 8 czerwca. Uroczystość rozpoczęła się na błoniach Jasnej Góry. Eucharystię sprawował metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Jak podkreślił duchowny, uroczystość Bożego Ciała to przypomnienie, że Jezus Chrystus przez cały czas jest wśród nas:

– To jest właśnie skarb wiary Kościoła. Nie ma większego skarbu, niż obecność Chrystusa. Poprzez wiarę musimy to potwierdzać. Gdy wychodzimy publicznie na ulice naszych miast, wsi, by głosić Prawdę o Chrystusie. On odszedł, ale jest. To największy skarb i dziedzictwo, że zostawił nam siebie samego, pod postacią Chleba i Wina.

Metropolita Częstochowski zwrócił uwagę, że Matka Boża ma szczególny udział w dziele zbawienia:

– Stajemy dzisiaj wraz z Maryją, niewiastą Eucharystii wobec bardzo konkretnego daru, jakim jest Ciało i Krew Jezusa. Ona zrodziła Go w Betlejem dla naszego zbawienia. Dzisiaj Kościół zrodzony jest z przebitego boku Zbawiciela na Kalwarii. Przekazuje Go nam w tajemnicy Eucharystii.

– Jeśli nie będziecie spożywać Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego – nie będziecie mieli życia w sobie – głosił kaznodzieja i zakwestionował – Czy można być obojętnym wobec tego zaproszenia? Jaka jest nasza odpowiedź na Jego Miłość? Czy jest to tylko znak tradycji i jakiś obowiązek? Nasza obecność i międzyludzka jedność może być zrozumiała jedynie w porządku wiary w Chrystusa, którą przekazuje nam Kościół.

Abp Depo podkreślił również, że coraz więcej osób nie rozumie dziś pojęcia wolności w kontekście wiary katolickiej, uważając, iż ta ogranicza wolność. Jest to błędne przekonanie, bowiem to właśnie grzech zniewala:

– Usiłuje się dzisiaj wmówić człowiekowi i całym społecznościom, że Bóg stoi na przeszkodzie do pełni wolności. Że Kościół wolności nie rozumie i się jej lęka. Jest tutaj niesłychane pomylenie pojęć.

W procesji brali również udział bracia i ojcowie paulini. Rzecznik prasowy Jasnej Góry, o. Michał Bortnik przypomniał, że uroczystość jest wyjątkowa i odbywa się w wyjątkowy dzień:

– Dzisiejsza uroczystość bardzo mocno jest zakorzeniona w Wielkim Czwartku, dlatego obchodzimy ją w ten dzień, bo Jezus wówczas ustanowił Eucharystię. W tym dniu możemy wyrazić naszą pełną radość z obecności Chrystusa wśród nas. Tylko z wiarą możemy rozpoznać Chrystusa w Hostii, dlatego wyruszamy na nasze ulice z procesją.

Centralna uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa była transmitowana w Radiu Fiat. Od lat procesje Bożego Ciała w Częstochowie odbywają naprzemiennie z Jasnej Góry do archikatedry lub z archikatedry do sanktuarium.

LN

Galeria: Radio Fiat

Skip to content