Abp Depo: Odnowa i Ewangelizacja są niemożliwe bez wiary

Metropolita częstochowski abp Wacław Depo podczas Mszy św. w kościele św. Floriana Męczennika w Częstochowie, 20.08.2023/źródło: Radio Fiat

Delegacje parafii św. Floriana Męczennika w Częstochowie wzięły udział w pielgrzymce na Jasną Górę. W dwudniowym spotkaniu, które odbyło się 19-20 sierpnia uczestniczyli kapłani oraz świeccy z parafii, które realizują Program Odnowy i Ewangelizacji w Ruchu dla Lepszego Świata.

Oficjalną część pielgrzymki rozpoczęto Koronką do Miłosierdzia Bożego, po której miało miejsce spotkanie ewangelizacyjne. Drugiego dnia wierni uczestniczyli w Mszy św. w intencji wszystkich pielgrzymów, której przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

– Duch Święty sprawia w Kościele nowe tchnienia w postaci ruchów, które chcą być apostolskie dla innych. Doskonalenie siebie poprzez modlitwy i jedności z sakramentem (zwłaszcza pokuty i Eucharystii) wytwarza pewną linię Apostolstwa, dzięki której Duch Święty rozprowadza je na świadectwa wobec innych ludzi, którzy często są daleko od Kościoła. Tym bardziej cieszymy się, że Wspólnota św. Floriana zgodziła się w tym roku na zorganizowanie spotkań formacyjnych i modlitewnych, dbając jednocześnie o to, aby nikomu nie zabrakło chleba na co dzień – mówił abp Wacław Depo.

W homilii metropolita częstochowski nawiązał do historii Program Odnowy i Ewangelizacji w Ruchu dla Lepszego Świata. Wskazał on pielgrzymom, że w obliczu współczesnego podejścia do Boga oraz Kościoła, stoi przed nimi trudne zadanie.

– […] W duchu Soboru Watykańskiego II jesteście, aby z pomocą Ducha Świętego być darem dla przezwyciężenia wszelkich trudności, zarówno cywilizacyjnych, jak i kulturowych, które przechodzą przez świat, zdający się odchodzić od Boga i żyć poza Nim. Chodzi również o podział i przezwyciężenie tego, co sprzeciwia się Jego prawom, zarówno w krajach Europy, jak i w naszej Ojczyźnie […] – głosił metropolita częstochowski.

Historia tej pielgrzymki, podobnie jak Programu Odnowy i Ewangelizacji w Ruchu dla Lepszego Świata, ma bogatą i wieloletnią tradycję. Stąd „dojrzały” program spotkania.

– Naszą pielgrzymkę rozpoczęliśmy w sobotę o godz. 15:00 Koronką do Miłosierdzia Bożego w naszym parafialnym kościele. Później była prezentacja poszczególnych wspólnot, które do nas przybyły. O godz. 17:30 rozpoczęliśmy dziękczynną Mszę św. O godz. 19:00 mieliśmy Drogę Światła w emblematach stacyjnych, także w naszym kościele. Dzień zakończyliśmy Apelem Jasnogórskim. Niedzielę zaczęliśmy katechezą od godz. 8:30, później była praca w grupach na temat doświadczania wiary w Kościół Chrystusowy. Po podsumowaniu pracy zakończyliśmy całość Mszą św. – powiedział ks. Dariusz Nowak, proboszcz parafii św. Floriana Męczennika w Częstochowie.

Program duszpasterski, zrzeszający parafie w pielgrzymce, czerpie swoje źródło jeszcze z dokumentów soborowych.

– Pierwsza idea programu powstała po pierwszej sesji Soboru Watykańskiego II, kiedy to ojciec Lombardi (twórca ruchu „Dla lepszego świata”) poszedł do papieża Jana XXIII. W rozmowie z nim wspomniał, że sobór się skończy i zaczną powstawać dokumenty. Aby nie stały się kolejną książką w bibliotekach uniwersyteckich, trzeba było je przepracować na duszpasterskie projekty operacyjne. Właśnie wtedy zaczęło się opracowywanie, przekształcanie i przepracowanie propozycji soborowych, jeśli chodzi o obraz Kościoła i model duszpasterstwa. W 1970 roku na północy Włoch rozpoczęto pierwszy projekt odnowy soborowej duszpasterstwa parafialnego. Ta propozycja programu szybko się rozpowszechniła w Europie i Ameryce Południowej – wyjaśnił ks. Stanisław Zając, koordynator grup przybyłych do Częstochowy.

Wszyscy pielgrzymi, którzy zdecydowali się przybyć wcześniej, mieli możliwość zwiedzania Jasnogórskiego Sanktuarium, częstochowskiej Archikatedry oraz okolicznych zabytków.

BNO

 

>>Homilia abp. Wacława Depo<<

 

Galeria: ks. Dariusz Nowak/Radio Fiat/BNO
Abp Depo: Odnowa i Ewangelizacja są niemożliwe bez wiary

Skip to content